ADV
Religia

Jałmużna Wielkopostna 2024

Akcja „Jałmużna Wielkopostna” to propozycja Caritas na czas Wielkiego Postu do podzielenia się dobrem z osobami potrzebującymi. Jałmużna jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Kościół w okresie Wielkiego Postu, obok postu i modlitwy, zachęca szczególnie do jałmużny, jako „formy pokuty wewnętrznej”.

Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała 20 tysięcy kartonowych skarbonek Jałmużny Wielkopostnej, które trafią do dzieci głównie za pośrednictwem katechetów.

– Akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny – pomaga młodym połączyć wielkopostne wyrzeczenia z pomocą.

Pozwala zauważyć, że obok są ludzie, którzy potrzebują wsparcia, a młody człowiek może wykonać konkretny gest, by im pomóc – podkreślają organizatorzy.

Jałmużna nie może być pozbyciem się tego, co zbędne, ale wyrzeczeniem dóbr, które tak naprawdę nie należą do nas.

– Wszystko jest darem. My jesteśmy jedynie „dzierżawcami” otrzymanych od Boga rzeczy.

Nie chodzi jednak jedynie o wymiar materialny, ale przede wszystkim o aspekt duchowy ofiarowanych darów, by dać coś z siebie drugiemu człowiekowi.

Dobre uczynki powinny być sprawowane w duchu bezinteresownej miłości i szczerości intencji, które może ocenić tylko Bóg, jako jedyny znający serce człowieka – wyjaśniają idee jałmużny wielkopostnej.

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne we współpracy z Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Akcja trwa przez cały okres Wielkiego Postu.

Jak wesprzeć?

Osoby indywidualne, które pragną uczestniczyć w dziele jałmużny wielkopostnej mogą wpłacić darowiznę na konto Caritas Diecezji Tarnowskiej 71 1020 4955 0000 7302 0097 4683 z dopiskiem „jałmużna wielkopostna”.

Kampanię Caritas można wesprzeć również:

  • przekazując darowiznę na stronie caritas.pl/jalmuzna <==
  • wysyłając SMS o treści SENIOR na numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Caritas Tarnów

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button