ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Jeden dzień i dwie próby samobójcze. W porę zareagowali policjanci

31-letnia kobieta zażyła dużą ilość specyficznych leków. 16-latka wyszła z domu w godzinach porannych i do niego nie wróciła, pozostawiając rodzicom list. Tylko jednego dnia tarnowscy policjanci dwukrotnie zapobiegli tragediom. Pamiętajmy, by nie lekceważyć żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś znajduje się w sytuacji kryzysowej.

We wtorek tj. 29 marca br. 31-letnia mieszkanka Tarnowa zadzwoniła na Policję i poinformowała, że chce popełnić samobójstwo. Na miejsce natychmiast pojechał patrol, który próbując dostać się do mieszkania, nawiązał kontakt telefoniczny z kobietą. W trakcie rozmowy 31-latka oświadczyła, że zażyła już dużą ilość leków. Próbowała otworzyć drzwi mieszkania, niestety nie mogła do nich dojść. Na miejsce wezwano załogę Państwowej Straży Pożarnej, która weszła do mieszkania przez okno balkonowe i otworzyła drzwi wejściowe. Po wejściu do mieszkania znaleziono kobietę leżącą na ziemi. Kontakt z nią był utrudniony. Udzielono jej pomocy przedmedycznej i wezwano karetkę. Po przybyciu na miejsce załoga Pogotowia Ratunkowego udzieliła kobiecie pomocy medycznej i po wstępnym badaniu zabrała ją do szpitala.

Tego samego dnia, oficer dyżurny Komisariatu Tarnów-Zachód otrzymał kolejne zgłoszenie dotyczące możliwej próby samobójczej. Tym razem zgłoszenie dotyczyło 16-latki. W rozmowie telefonicznej ojciec dziewczyny poinformował, że po powrocie z żoną do domu zauważyli na biurku list pozostawiony przez córkę świadczący o tym, że chce popełnić samobójstwo. 16-latki nie było w domu, a rodzice nie mieli z nią kontaktu. Działania policjantów ukierunkowane były na jak najszybsze ustalenie miejsca jej pobytu. Uruchomiono wszystkie dostępne procedury i po kilkudziesięciu minutach wspólnych poszukiwań zaangażowanych policjantów oraz rodziny, dziewczynę całą i zdrową odnaleziono. Na miejsce przyjechał ojciec zaginionej oraz ratownicy medyczni, którzy zabrali nieletnią do szpitala.

Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach każda minuta jest cenna. Pamiętajmy, by nie lekceważyć żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś znajduje się w sytuacji kryzysowej. Na pomoc psychologiczną nigdy nie jest za późno.

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym Pod numerem 800 70 2222 – znajduje się całodobowa i bezpłatna linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Więcej info na: https://centrumwsparcia.pl/

Jeżeli niepokojące objawy w zakresie zdrowia psychicznego mają nasilony charakter albo zauważyłeś je już wcześniej, a obecnie odczuwasz pogorszenie samopoczucia, warto, abyś skontaktował się ze specjalistą w poradni zdrowia psychicznego. W ten sposób będziesz mógł skorzystać między innymi z porady diagnostycznej lekarza psychiatry. Pamiętaj — ze świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możesz skorzystać także z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych. Więcej info na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/gdzie-znajdziesz-pomoc-w-przypadku-pogorszenia-stanu-psychicznego

Młodzi ludzie, którzy przeżywają trudności wpływające na zdrowie psychiczne, mogą skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają profesjonalne wsparcie psychologiczne. Rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość. Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego na stronie www.brpd.gov.pl . Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

policja.gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button