ADV
Wiadomości

Jedyny taki pojazd strażacki w Polsce / zdjęcia

Jest jedyny w Polsce i będzie wspierał działania strażaków z Podhala. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dziś Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu multifunkcyjny pojazd specjalny z żurawiem do usuwania skutków pożarów i klęsk żywiołowych.

Samochód ten jest jednym z pojazdów zakupionych dla małopolskich strażaków dzięki środkom z budżetu państwa.

– To nowy multifunkcyjny pojazd specjalny z żurawiem do usuwania skutków pożarów i klęsk żywiołowych. Ułatwi pracę strażakom i wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Po pożarze w Nowej Białej Komendant Wojewódzki PSP poprosił mnie o wsparcie w pozyskaniu  środków na zakup takiego specjalistycznego sprzętu. Pan Premier Mateusz Morawiecki przychylił się do mojego wniosku i zdecydował o przyznaniu na zakup takiego nowoczesnego sprzętu 2,1 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Będzie to jedyny tego rodzaju pojazd w kraju. Dzięki strażakom z Małopolski pojazd został specjalnie zabudowany. Maksymalny udźwig żurawia wynosi 12 ton. Maksymalny wysięg – prawie 10 metrów. To bardzo konkretne wzmocnienie KP PSP w Nowym Targu podczas działań ratowniczych związanych z usuwaniem skutków pożarów i klęsk żywiołowych. Taki sprzęt na Podhalu – w regionie, który już tak wiele razy zmagał się z siłą  żywiołu – ma ogromne znaczenie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Budowa pojazdu oparta jest o podwozie wielozadaniowe ciągnika rolniczego wyposażonego w żuraw do usuwania skutków pożarów i klęsk żywiołowych. Wszystkie koła pojazdu są skrętne. Przedni tuz umożliwia montaż pługu.

Pojazd wykorzystywany będzie do:

– rozbiórki uszkodzonych i spalonych konstrukcji budynków mieszkalnych oraz budynków gospodarczych, w tym nadpalonych i zniszczonych konstrukcji dachowych,

– usuwania niesionych przez wodę drzew, konarów, itp., które zalegają pod mostami w czasie działań powodziowych,

– usuwania powalonych drzew z dróg, budynków i innych obiektów,

– udrażniania przepustów drogowych,

– wyciągania uszkodzonych pojazdów, np. z rowów, celem szybkiej neutralizacji wycieków płynów eksploatacyjnych i paliwa, które stanowią zagrożenie dla środowiska,

– przenoszenia ciężkiego sprzętu ratowniczego, np. kontenerów.

Multifunkcyjny pojazd został przekazany strażakom po naradzie rocznej, która odbyła się w PSP.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

blank

Podobne artykuły

Back to top button