ADV
SportWiadomości
Trending

Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec na 15 pozycji 87. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”

Robert Lewandowski zwyciężył w 87. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Kapitan reprezentacji Polski wyprzedził Anitę Włodarczyk (lekkoatletyka) i Bartosza Zmarzlika (żużel). Wśród nominowanych w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” znalazła się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill. W głosowaniu panie otrzymały 11 088 głosów i zajęły 15 miejsce wśród najlepszych polskich sportowców 2021 roku.

Podczas Igrzysk w Tokio nikt nie dostarczył mieszkańcom Powiatu Brzeskiego tylu emocji co załoga żeglarska w klasie 470 w składzie: Jolanta Ogar-Hill (pochodząca z Łysej Góry) i Agnieszka Skrzypulec. Srebro załogi Skrzypulec i Ogar-Hill było piątym w historii medalem olimpijskim dla polskiego żeglarstwa.

– Znalezienie się w ścisłym gronie najlepszych polskich sportowców to sukces i nobilitacja. Wiadomo, że apetyty rosną w miarę jedzenia i liczyłyśmy, że uda się znaleźć w czołowej dziesiątce, ale też zdajemy sobie sprawę z faktu, że plebiscyty rządzą się swoimi prawami, a o ich rozstrzygnięciach decydują nie tylko osiągane wyniki, ale też popularność dyscypliny, czy samego sportowca. Zrobiłyśmy swoje na igrzyskach i cieszymy się, że nasz srebrny medal ma wymierne przełożenie na wzrost popularności żeglarstwa. Wierzę, że tych sukcesów w naszym sporcie będzie coraz więcej i przełoży się to również na jeszcze lepsze wyniki w tego typu plebiscytach.

Fantastycznie było znaleźć się na Gali Sportu, wśród tylu sportowych znakomitości. Sama Gala była specyficzna, było sporo restrykcji związanych z pandemią, m.in. każdy gość musiał przybyć z negatywnym wynikiem testu na COVID, niezależnie od tego czy był zaszczepiony. Nie odbył się też tradycyjny Bal Mistrzów Sportu. Na pewno ta gala była znacznie inna niż przed czterema laty, kiedy również, wraz z Irminą Mrózek Gliszczyńską znalazłyśmy się w czołowej 20-tce. Taką mamy rzeczywistość, trzeba się do niej przyzwyczaić i wierzyć, że niedługo wróci normalność. Korzystając z okazji, w imieniu swoim, Joli i trenera Zdzisława Staniula, pragnę podziękować wszystkim za wsparcie, trzymanie kciuków i życzyć dobrego, spokojnego, pełnego sukcesów małych i dużych nowego roku – mówi Agnieszka Skrzypulec.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill – sylwetki

Ich srebrny medal w Tokio był piątym olimpijskim krążkiem w historii startów polskich żeglarzy w igrzyskach. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (klasa 470) prowadziły przez większość regat, a do wyścigu medalowego przystępowały, mając zapewniony co najmniej brąz.

Dzięki trafnym decyzjom, taktycznym i emocjonującej walce, srebro wyszarpały na ostatnich metrach, a na podium stanęły razem z mistrzyniami olimpijskimi z Wielkiej Brytanii – Hannah Mills i Eilidh McIntyre oraz brązowymi medalistkami i jednocześnie ich sparingpartnerkami przed Tokio – Francuzkami Camille Leicontre i Aloise Retornaz.

Dla Skrzypulec i Ogar igrzyska w Tokio były drugimi, w których wystartowały jako jedna załoga, a wcześniej zmagania w Londynie ukończyły na 12. miejscu. Później załogantką Skrzypulec była Irmina Mrózek-Gliszczyńska, z którą sięgnęła po tytuł mistrzyni świata, a Jolanta Ogar podczas IO w Rio de Janeiro reprezentowała Austrię.

Od 2017 roku znów tworzą jedną drużynę i jak same przyznają – dojrzały jako zawodniczki, świetnie się dogadują i przyjaźnią. Po Tokio miały pożegnać się z pływaniem, bo kobieca klasa 470 została wycofana z programu olimpijskiego, ale zmieniają łódkę i walczą dalej. Tym razem w klasie 49erFX.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI 87. PLEBISCYTU „PRZEGLĄDU SPORTOWEGO”:
1. Robert Lewandowski 52 265 pkt

2. Anita Włodarczyk 35 082

3. Bartosz Zmarzlik 32 491

4. Dawid Tomala 30 751

5. Wojciech Nowicki 24 742

6. Maria Andrejczyk 22 759

7. Sztafeta mieszana 4×400 m – Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik 22 293

8. Czwórka podwójna – Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann 17 274

9. K-2 500 m – Karolina Naja, Anna Puławska 16 280

10. Tadeusz Michalik 16 156

11. Patryk Dobek 14 338

12. Paweł Fajdek 11 770

13. Sztafeta 4×400 m – Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska 11 670

14. Malwina Kopron 11 303

15. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill 11 088

16. Iga Świątek 9 932

17. Hubert Hurkacz 8 580

18. Kamil Stoch 8 054

19. Piotr Żyła 7 097

20. K-4 500 M – Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska 5 523


foto: Skrzypulec & Ogar-Hill
przegladsportowy.pl / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button