ADV
1
Wiadomości

Kącik astronomiczny / Starlinki – ostatnia szansa na zobaczenie kosmicznego pociągu / 17 maja 2022 r.

W poniedziałek 17 maja będziemy mieć  ostatnia szansę na zobaczenie spektakularnego przelotu satelitów Starlink. Satelity z najnowszej serii będzie można zobaczyć około godziny 22.06.

Niebo nad Powiatem Brzeskim jest mocno zachmurzone, ale jest szansa, że pomiędzy chmurami uda się dostrzec kosmiczny pociąg.

Zaproście do obserwacji swoich znajomych!

 

Wieczorem 14 maja 2022 r. o godz. 22:40 startuje kolejny Falcon 9 z kolejną paczką Starlinków serii G4-15.

Około 22 minuty po starcie (około 23.02) zobaczymy na niebie lecący drugi stopień rakiety #Falcon9 jeszcze ze Starlinkami na pokładzie bo Starlinki wypuszczone zostaną 58 minut po starcie.

– Dziś 17 maja 2022 już chyba ostatnia szansa na Starlinki G4-15 i to nie u każdego, tylko osobom z południa Polski. Tam przelot będzie najwyższy, a niebo najciemniejsze w czasie przelotu.

Starlinki dziś już będą mocno rozciągnięte i szansę na ich zaobserwowanie oceniam na 10% 😵‍💫

Przelot około 22:06 – informuje Tato Astronom.

Czym jest Starlink?

 

Starlink to niewielkich rozmiarów satelity telekomunikacyjne z których składa się powstająca na orbicie megakonstelacja firmy SpaceX – jej przeznaczeniem będzie dostarczanie szybkiego internetu do dowolnego miejsca na Ziemi. Polacy od kilku miesięcy mogą już składać zamówienie na tę usługę. Zgodnie z informacjami od SpaceX powinna być ona gotowa do użycia na terenie naszego kraju w drugiej połowie tego roku.

 

 

Fot. Tato Astronom

fb@ Tato Astronom

Mapka z tej godziny dla południowej Polski (Bielsko Biała)

Podobne artykuły

Back to top button