ADV
RozmaitościWiadomościWideo
Trending

Kącik astronomiczny / Unikalna koniunkcja pięciu planet i Księżyca / 24 czerwca 2022 r.

Już w najbliższy piątek 24 czerwca 2022 r. na porannym niebie będziemy mogli podziwiać wyjątkowe widowisko astronomiczne.

Jeżeli w piątkowy poranek, jeszcze przed godz. 4.00 spojrzycie w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, zobaczycie bez żadnego teleskopu w jednej linii wszystkie pięć planet Układu Słonecznego widocznych gołym okiem.

W zasięgu wzroku znajdą się jednocześnie Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Potem do tego widowiska dołączy jeszcze Księżyc.

Pięć planet Układu Słonecznego widocznych jednocześnie w jednej linii na niewielkim wycinku nieba. Po raz ostatni okazja zobaczenia takiej koniunkcji planet zwanej też „paradą planet” miała miejsce pod koniec 2004 roku.

Aby zobaczyć to wyjątkowe zjawisko astronomiczne, trzeba wstać jeszcze przed wschodem Słońca lub bardzo późno pójść spać.

27 czerwca do koniunkcji planet dołączy cienki sierp Księżyca, który będzie widoczny na niebie między Wenus a Marsem, czyli w sumie tam, gdzie powinna znajdować się Ziemia. Jeżeli przyjmiemy, że Księżyc tego dnia zastępuje w tym spektaklu naszą planetę, to mamy pięć pierwszych planet Układu Słonecznego niemal w jednej linii.

IB / spiderweb

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button