ADV
Wiadomości
Trending

Kiedyś to było! / Duży ruch samolotów wojskowych nad regionem tarnowskim / 22 lutego 2022 r.

„Kiedyś to było!” – wracamy do ciekawych wydarzeń sprzed lat. Na przestrzeni 12 lat działalności Informatora Brzeskiego nasza redakcja miała okazję pisać o wielu wydarzeniach związanych nie tylko z lokalnymi sprawami, ale także tymi większego formatu – m.in. o wojnie w Ukrainie.

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła pełnoskalowy konflikt, który niestety nadal trwa. O rosnącym napięciu i wielu niepokojących sygnałach jakie dostrzegali mieszkańcy Powiatu Brzeskiego pisaliśmy na łamach naszego portalu.

W ramach cyklu „Kiedyś to było!” co jakiś czas wracamy do wydarzeń sprzed lat. To okazja do podróży w czasie i spojrzenia na pewne sprawy z perspektywy czasu.

Duży ruch samolotów wojskowych nad regionem tarnowskim / 22 lutego 2022 r.

We wtorek 22 lutego 2022 r. w lokalnych grupach spotted oraz w grupach ratowniczych w regionie tarnowskim przetoczyła się dyskusja dotycząca znacznego ruchu samolotów jaki miał miejsce w godzinach popołudniowych. Samoloty przemieszczały się w pasie Bochnia, Brzesko, Tarnów z kierunku zachodniego. Niestety ze względu na niską podstawę chmur samoloty były niewidoczne. Dodatkowo sprawę skomplikował fakt, że samoloty były niewidoczne w popularnych serwisach umożliwiających śledzenie przelatujących samolotów. Oznacza to, że samoloty miały wyłączone transpondery ADS-B.

Automatic Dependent Surveillance-Broadcast ( ADS-B ) to technologia nadzoru, w której samolot określa swoją pozycję za pomocą nawigacji satelitarnej lub innych czujników i okresowo ją transmituje, umożliwiając śledzenie.

Natężenie hałasu pozwala się domyślać, że trasę pokonało kilkanaście samolotów transportowych poruszających się  na wysokości dużo niższej niż zazwyczaj poruszają się samoloty rejsowe w naszym rejonie. Ich celem było prawdopodobnie lotnisko w Jasionce.

Niemniej pojawiają się też doniesienia o amerykańskich samolotach myśliwskich.

O wzmożonym ruchu wojskowych samolotów transportowych pisaliśmy w połowie lutego w materiale: Amerykańskie samoloty transportowe nad Brzeskiem <==

foto: (wikipedia / Air Force photo)

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button