ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

KOC w Porodówkach Nowej Generacji

Centrum Zdrowia Tuchów i Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska roztocza nad paniami przy nadziei specjalny program opieki. KOC to kompleksowa opieka medyczna nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem. W ramach umowy z NFZ jego realizację rozpoczęły Porodówki Nowej Generacji w Tuchowie i Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak informowaliśmy obie Porodówki Nowej Generacji zostały wcześniej gruntownie wyremontowane. Teraz warunki socjalne i rosnące kompetencje personelu uzupełnia jeszcze dodatkowy program, gwarantujący kompleksowość opieki. Pacjentka może przystąpić do niego na każdym etapie ciąży. Prócz jej prowadzenia uzyskuje także poradnictwo ambulatoryjne i bezpośredni, kontakt do położnej. Ponadto program zapewnia pomoc w przygotowaniu planu porodu i gwarantuje możliwość zapoznania się z oddziałem oraz salą porodową. Podczas porodu przyszła mama ma zagwarantowany swobodny, całodobowy dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego, a także niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Ponadto może skorzystać ze wsparcia w opiece nad noworodkiem oraz z porad dotyczących laktacji i diety. Może też skorzystać z pomocy w okresie połogu. Dodajmy, że doświadczenia w zakresie opieki perinatalnej Centrum Zdrowia Tuchów gromadzi także w związku z realizacją innowacyjnego programu Dobry początek, opartego na bezpłatnych, nieinwazyjnych badań prenatalnych dla pań w ciąży, które mieszkają w powiatach: tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim, gorlickim i w samym Tarnowie.

Warunkiem przystąpienia Pacjentki do programu jest podpisanie przez nią formularza koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży na II poziomie opieki perinatalnej. Pani wyrażająca chęć uczestnictwa w programie nie ponosi żadnych kosztów związanych z jego realizacją.

Przypomnijmy, że trakty porodowe zarówno w Tuchowie, jak i w Dąbrowie spełniają standardy europejskie. Porodówki mają zapewnione sale do cięć cesarskich oraz porodów rodzinnych, a także pokoje przed- i poporodowe. Oddziały zostały zmodernizowane i wyposażone w specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia noworodków. To respiratory do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków i wcześniaków, kardiomonitory do stałego monitorowania pracy serca, nowoczesne inkubatory, pompy infuzyjne i lampy do fototerapii.

Obie porodówki posiadają tak zwany  drugi stopnień referencyjności, co oznacza  zabezpieczenie kobiet w ciąży zagrożonej oraz intensywną opiekę nad wcześniakami  i noworodkami.  W przypadku poważniejszych patologii ciąży specjalistyczną pomoc Pacjentkom gwarantuje umowa z krakowskim Szpitalem Uniwersyteckim, zaopatrującym ciąże wysoko zagrożone. Oddziały obu porodówek zorganizowany są w systemie rooming-in, zapewniającym stały kontakt matki z dzieckiem w kameralnych, głównie dwuosobowych salach, wyposażonych w łazienki. Rodzice od razu po porodzie mają możliwość przytulania dziecka w kontakcie„skóra do skóry”. Założenia KOC są na bieżąco dostosowywane do rygorów sanitarnych, związanych z pandemią.

IB

Podobne artykuły

Back to top button