ADV
Kultura
Trending

Koncert pasyjny w Dębnie / zdjęcia

W sobotę, 1 kwietnia 2023r. w kościele Św. Małgorzaty w Dębnie, odbył się Koncert Pasyjny. Był podzielony na 3 części. W pierwszej – organowej, publiczność wysłuchała Passacaglię d-moll Dietricha Buxtehudego, w wykonaniu Pawła Grabczyńskiego. Passacaglię wyróżnia uroczysto-tragiczny charakter, tryb molowy i powolne tempo, które wprowadza słuchacza w zadumę.

W drugiej części zostały wykonane wybrane części ze Stabat Mater Giovanniego Batisty Pergolesiego, jednego z najbardziej znanych utworów pasyjnych muzyki sakralnej.

Stabat Mater w dziejach muzyki pełni taką rolę, jak pieta w sztukach plastycznych. Ukazuje mękę i śmierć Zbawiciela z perspektywy cierpienia jego Matki.

Na koncercie usłyszeliśmy 5 części z tego wielkiego dzieła a wykonały je solistki, absolwentki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie Zuzanna Kuliszewska – sopran (na codzień także instruktorka wokalna w Dębińskim Centrum Kultury) i Ewa Menaszek – alt przy akompaniamencie instrumentalistów:
Aleksandra Kubala – skrzypce
Karolina Kotra – skrzypce
Agnieszka Siedlik – altówka
Aleksandra Baszak – wiolonczela
Paweł Grabczyński – basso continuo.

W ostatniej części koncertu wystąpił Chór Vox Sanctae Margaritae z Dębna, pod kierownictwem Pawła Grabczyńskiego który wykonał 6 utworów o tematyce pasyjnej. Rozpoczął hymnem brewiarzowym „Witaj krzyżu zwycięski” (opracowanie na kwartet Paweł Grabczyński). Następnie zabrzmiał słynny utwór Wolfganga Amadeusza Mozarta „Ave verum” oraz kompozycja Rihardsa Dubry „O Crux Ave”, którą wykonał skład kameralny chóru. W dalszej kolejności usłyszeliśmy pieśni” Płaczcie Anieli” oraz „Anima Christi” autorstwa Marco Frisiny. Koncert zakończył utwór „Ubi caritas” Oli Gjejlo.

Koncert prowadził dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło. Na zakończenie wydarzenia, głos zabrał ks. Paweł Bobrowski – proboszcz Parafii Św. Małgorzaty w Dębnie, który podziękował za organizację koncertu.

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia Św. Małgorzaty w Dębnie i Dębińskie Centrum Kultury.
Wydarzenie odbyło się przy finansowym wsparciu Gminy Dębno.

Fot. Maciej Duda

DCK Dębno

Galeria zdjęć 

Podobne artykuły

Back to top button