ADV
1
Powiat TarnowskiSport
Trending

Konie arabskie w Tarnowie. All Polish Arabian Horse Championship w Klikowej

Już w najbliższy weekend (1-2 lipca 2023 r.) w Stadzie Ogierów Klikowa, będącym własnością Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni, odbędzie się bardzo lubiany i ceniony przez hodowców pokaz All-Polish Arabian Horse Championship.

Przeniesiony on został do Tarnowa z Radomia, a wybór miejsca nie jest absolutnie przypadkowy. Do klikowskiej stadniny, należącej kiedyś do księcia Romana Sanguszki, sprowadzane były przecież z pustyni jedne z pierwszych koni arabskich w Polsce.

W pokazie mogą brać udział konie arabskie czystej krwi, zarejestrowane w Polskiej Księdze Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi, a rywalizacja odbywać będzie się w czternastu klasach – siedmiu dla klaczy i siedmiu dla ogierów – w zależności od wieku. Konie będą oceniane – indywidualnie przez trzech niezależnych sędziów – pod względem typu, urody, poprawności budowy i ruchu. W programie przewidziane są także dwie klasy pod siodłem – Classic Pleasure oraz Native Costume. Dodatkowo w niedzielę rozegrana zostanie klasa wałachów.

Oficjalne otwarcie pokazu nastąpi w sobotę, 1 lipca 2023 o godz. 9, niedzielna część wydarzenia rozpocznie się natomiast o godz. 10. Organizatorzy przygotowali dla widzów liczne atrakcje, dla odwiedzających tego dnia stadninę w Klikowej przygotowane będą także stoiska gastronomiczne.

W trakcie pokazu odbędzie się aukcja charytatywna na rzecz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Przyjazny Dom” w Tarnowie.

– Bierzemy przykład z księcia Romana Sanguszki i wspieramy lokalną społeczność. Przedmiotem aukcji będą trzy stanówki wyjątkowych ogierów, a zostaną przekazane hodowcom, którzy zaproponują najwyższą kwotę podczas licytacji. Cały dochód przekażemy dla dzieci i młodzieży – informują organizatorzy.

Spieszymy z imionami ogierów:
1 D Nayel
2 Emerald J
3 D Mezyan
Ponadto Polski Związek Hodowców Koni Arabskich zorganizuje wizytę w Klikowa Arabians Stud. Dzieci z „Przyjaznego Domu” zobaczą z bliska piękne konie arabskie i poznają tradycję i historię hodowli koni tej rasy w Polsce.

Organizatorem pokazu jest Polski Związek Hodowców Koni Arabskich, a patronat nad nim objął prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

O Klikowej

Fundacja „Klikowska Ostoja Polskich Koni”, która administruje Stadniną Koni w Klikowej działa od 2014 r. Mimo, że stadnina koni znajduje się w mieście to udało się zachować jej niepowtarzalny klimat i stworzyć ośrodek przyjazny dla osób ceniących wypoczynek w pięknej okolicy, bez zgiełku miasta i w rodzinnej atmosferze. Klikowa to miejsce od wieków związane z hodowlą koni, było i jest przykładem dobrego gospodarowania, polskiej świetności i patriotyzmu.

W Klikowej prowadzona jest działalność hodowlana – hodowane są m.in. konie rasy małopolskiej, śląskiej i huculskiej. W zabytkowych stajniach mieszka tu ponad kilkadziesiąt koni. Stadnina korzysta też z pobliskich rozległych pastwisk. W Klikowej działa szkoła jazdy konnej prowadząca naukę dla dorosłych i dla dzieci na różnych poziomach zaawansowania. Przy zwierzętach pracuje doświadczona kadra, która potrafi zadbać o ich komfort oraz w bezpieczny sposób przeprowadzać szkolenia.

Cyklicznie organizowane imprezy jeździeckie i zaprzęgowe pozwalają budować rozpoznawalność miejsca, a także podtrzymywać i rozwijać obecność koni w regionie.

Mimo wielu przeciwności dzięki zaangażowaniu wielu pasjonatów w stajniach „Klikowskiej Ostoi” cały czas prowadzona jest hodowla koni – by kształtować polską hodowlę i służyć ludziom w hippice, turystyce i hipoterapii. Poprzez swoją działalność fundacji promuje Tarnów i region, a także kultywuje polskie tradycje związane z końmi i ich użytkowaniem.

To miejsce godne polecenia dla każdego kto chce aktywnie wypocząć na końskim grzbiecie.

tarnow.pl / Ozhk.pl

PROGRAM

Podobne artykuły

Back to top button