ADV
blank
Sport

Kręglarskie artykuły z czasopisma BIM (1992-2020)

Brzescy kręglarze mają swoje cyfrowe archiwum, które dokumentuje ich historię z minionych 30 lat. Wszystko to za sprawą Patryka Paryło, który poświęcił blisko 25 godzin na lekturę BiMu. Owocem poszukiwań jest 140 artykułów zgromadzonych w formie wycinków i opublikowanych na dysku sieciowym.

Brzeski Magazyn Informacyjny to czasopismo samorządowo-kulturalne Gminy Brzesko, które jest wydawane od 1992 r. Zgromadzenie artykułów związanych z historią brzeskich kręgli wymagało od Patryka Paryło przewertowania aż 316 numerów BiMu. Jak sam mówi – zajęło mu to łącznie 3 dni po okolo 8 godzin dziennie.

– Mam nadzieję, że wszystkim przeglądającym zarówno czynnym zawodnikom jak i również tym, którzy zakończyli karierę związaną z kręglami przywoła to miłe wspomnienia i wywoła uśmiech na twarzy – mówi Patryk Paryło.

Patryk Paryło jest znany w środowisku kręglarzy klasycznych – od wielu lat jest aktywnym zawodnikiem TKKF Sokół Brzesko, a później BOSiR. Jego miłość do kręgli zrodziła się w szkole podstawowej około 15 lat temu, gdy po raz pierwszy udał się na kręgielnie z wujkiem- Piotrem Czyżyckim (ówczesnym zawodnikiem drużyny Sokoła). Zaraz później na tory przychodził w ramach lekcji wf, gdzie stawiał pierwsze kroki pod okiem Janusza Kukułki. W kolejnych latach doświadczenia nabywał w trakcie intensywnych treningów prowadzonych przez instruktorów: Bogumiła Kulkę, który nauczył go wszystkiego od podstaw, oraz Marka Serwina. Po kilku latach treningów udało się mu dostać do seniorskiej drużyny TKKF Sokół Brzesko, a później BOSiR. Aktywnie udziela się w życiu brzeskich kręglarzy – m.in. organizuje turnieje (m.in Międzynarodowy Puchar Brzeska w 2016 i 2017 roku), prowadzi wyniki, przyjmuje zgłoszenia czy też projektuje graficzne plakaty zapraszające na turnieje. Jest jednym z nielicznym zawodników z Brzeska od początku istnienia sekcji, który podczas oficjalnych zawodów przekroczył “magiczną granicę” 600 punktów (prócz niego dotychczas udało się to nielicznym a mianowicie: Marek Szczupak, Krzysztof Soból, Marcel Kociołek, Jakub Tomczyk i Jakub Kuryło).

Do największych osiągnięć Patryka Paryło można zaliczyć:
kilkukrotne zwycięstwa i miejsca na podium w lokalnych zawodach w Brzesku, m.in.: Noworoczny Turniej Kręglarski, Mistrzostwa Gminy, Memoriały im. Fr. Cz. Klinika i Wł. Piotrowskiego
Tytuł II-vice Mistrza Polski U-23 Indywidualnie – 13-14.04.2019 r. – Leszno (woj. wielkopolskie)
Tytuł vice Mistrza Polski U-23 Drużynowo – 01.06.2019 r. – Łaziska Górne (woj. śląskie)
Tytuł Mistrza Polski U-18 Drużynowo – 24.05.2014 r. – Poznań (woj. wielkopolskie)
II Miejsce w Ogólnopolskiej Lidze Międzyokręgowej Drużynowo – 12.03.2016 r. – Tuchola (woj. kujawsko-pomorskie)
V miejsce w Mistrzostwach Polski Sprintów U-18 Indywidualnie – 01-03.05.2014 r. -Tuchola (woj. kujawsko-pomorskie)
VI miejsce w Mistrzostwach Polski Par U-23 – 14-15.11.2015 r. – Tuchola (woj. kujawsko-pomorskie)
VI miejsce w Mistrzostwach Polski Tandemów Mieszanych U-23 – 18-19.11.2017 r. – Wronki (woj. wielkopolskie)

Brzeski Magazyn Informacyjny można przeczytać w wersji elektronicznej na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury (mok.brzesko.pl) a także w portalu Zbigniewa Stósa (brzesko.ws), oraz oczywiście w wersji papierowej w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Brzesku.

 

Archiwum artykułów nt kręglarstwa w Brzeskim Magazynie Informacyjnym (1992-2020) <==

foto: sportbrzesko.pl

Patryk Paryło / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button