Wiadomości

Krnąbrny Polak wyprowadzony w kajdankach z samolotu

W miniony weekend funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki SG w Krakowie – Balicach wezwani zostali do podjęcia interwencji na pokładzie samolotu z Norwegii. 40-letni obywatel RP nie stosował się do poleceń obsługi statku powietrznego.

Według relacji załogi, zachowanie pasażera stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów.  Mężczyzna był nie tylko agresywny i wulgarny, ale dodatkowo odmówił wypełnienia Karty Lokalizacji Pasażera i sprzeciwiał się opuszczeniu pokładu samolotu. Polak, nie chciał wykonywać poleceń funkcjonariuszy Straży Granicznej, ani też opuścić zajmowanego miejsca. W związku z tym użyte zostały środki przymusu bezpośredniego, a pasażer wyprowadzony z samolotu w kajdankach. Za swoje zachowanie ukarany został mandatem karnym z ustawy prawo lotnicze.

Obowiązek wprowadzenia na pokładach samolotów Kart Lokalizacji Pasażera wynika bezpośrednio z zapisów par. 7 ust. 8 pkt. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów  w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Treść formularza wynika z kolei z załącznika nr 9 „Międzynarodowe Normy i Zalecane Metody Postępowania”,  będącego wykonaniem art. 37 Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisanej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 35 poz. 212, z późn. zm.).

Dane zawarte w tym standardowym międzynarodowym formularzu, wprowadzanym w związku z zagrożeniem epidemią (obecnie koronawirusa), umożliwiają szybkie dotarcie do wszystkich pasażerów samolotu, jeśli doszło do narażenia podróżnych na chorobę zakaźną.

karpacki.strazgraniczna.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast