ADV
1
Wiadomości

Kryzys na granicy – wzrasta stan gotowości Małopolskiej Brygady WOT

Blisko 8 tys. żołnierzy WOT objął alert gotowości wprowadzony w poniedziałek 8 listopada 2021 r. o godz. 10.30 przez Dowództwo WOT. Działania te są odpowiedzią na rozwijającą się sytuację kryzysową na granicy z Białorusią.

Podwyższenie alertu gotowości natychmiastowego do 6 godzin objęło żołnierzy z brygad OT z województw: podlaskiego, lubelskiego oraz warmińsko – mazurskiego. W przypadku Województwa Małopolskiego żołnierze WOT mogą otrzymać powołanie do natychmiastowego stawiennictwa w ciągu 24 godzin. Wśród żołnierzy Małopolskiej Brygady WOT nie brakuje również mieszkańców Powiatu Brzeskiego.

Siły te są utrzymywane w gotowości do wsparcia Straży Granicznej w działaniach na granicy polsko-białoruskiej.

Żołnierze brygad OT objętych alertem!

– Skorygujcie swoje plany, powiadomcie pracodawców, sprawdźcie środki łączności, przejrzyjcie wyposażenie.
– Poprzez Portal Informacyjny WOT ślijcie meldunki sytuacyjne (SITREP) z oceną sytuacji jeśli zjawiska migracyjne będą miały miejsce w rejonie, w którym zamieszkujecie!

Obecnie na wsparcie granicy na odcinku białoruskim delegowanych jest 12 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Wojska Obrony Terytorialnej od ponad dwóch miesięcy prowadzą operację pod kryptonimem „Silne Wsparcie”. Jednym z celów tej operacji jest wsparcie Straży Granicznej w uszczelnieniu granicy z Białorusią.

Sytuacja na granicy jest coraz mniej stabilna, a służby Łukaszenki przerzucają kolejnych migrantów w pobliże granicy. W poniedziałek 8 listopada 2021r. doszło do próby siłowego pokonania granicy.

foto: DWOT

WOT / IB

Podobne artykuły

Back to top button