ADV
blank
Wiadomości
Trending

Ktoś kłusuje w Mokrzyskach! Sarna wpadła we wnyki! / video

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy informację nt. brutalnego zdarzenia, do jakiego doszło w niedzielę 7 lipca 2024 r. Jeden z mieszkańców natknął się na młodą sarnę zaplątaną we wnyki. To efekt działania jakiegoś zwyrodnialca, który przy pomocy drucianej pętli przyczepionej do drzewa chciał zabić zwierzę. Na szczęście dzięki interwencji mieszkańca, który podczas spaceru natrafił na szamocące się zwierzę, całe zdarzenie nie zakończyło się tragedią. Na miejsce został wezwany patrol policji, oraz pracownik schroniska, który uwolnił zwierzę.

Na przesłanym filmie widać szamocącego kozła, którego poroże zostało zaciśnięte przez pętlę… Jeżeli uda się tylko ustalić sprawcę założenia wnyków, to zwyrodnialcowi może grozić nawet do 5 lat więzienia.

– W niedzielę 7 lipca 2024 r. po godz. 17 dyżurny brzeskiej komendy otrzymał zgłoszenie o znalezionej sarnie, która uwięziona była we wnykach.

Przybyły na miejsce pracownik schroniska uwolnił zwierzę. Policjanci wykonali oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczyli ślady.

Śledczy prowadzą postępowanie w kierunku art. 53 ustawy Prawo łowieckie, aby wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia – informuje asp. szt. Ewelina Buda specjalista ds. Prasowo-Informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat tego przestępstwa, mogą przekazywać swoją wiedzę policjantom z Komedy Powiatowej w Brzesku (ul. Szczepanowska 53, 32-800 Brzesko, tel. 47 83 21 222).

Problem kłusownictwa ma wymiar ogólnopolski. W całym kraju kłusownicy polują na zwierzęta i stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich gatunków, które chodzą lub biegają po lesie – także ludzi. Wnyki to zazwyczaj druty, pętle lub stalowe linki, które są przymocowane do drzew lub specjalnie wbitych palików. Okrucieństwo kłusowników objawia się w tym, że stalowe linki rozciągają na wysokości głowy zwierząt, np. wilków lub saren. Co gorsza, można znaleźć jednorazowo nawet kilkanaście ustawionych obok siebie sideł.

Art. 53. Prawo łowieckie
Naruszanie zasad wykonywania polowania
4) poluje nie posiadając uprawnień do polowania,
4a) wbrew zakazowi określonemu w art. 42aa zakazy pkt 14, zakłada narzędzia lub urządzenia przeznaczone do łowienia, chwytania lub zabijania zwierzyny,
5) wchodzi w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska, środków i materiałów wybuchowych, trucizn, karmy o właściwościach odurzających, sztucznego światła, lepów, wnyków, żelaz, dołów, samostrzałów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych środków,
6) nie będąc uprawnionym do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny

– podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

foto i video: nadesłane

IB

VIDEO

Zdjęcie

blank blank

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button