ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Lej burzowy zaobserwowano na północy Powiatu Tarnowskiego/ 9 czerwca 2024 r.

W niedzielę 9 czerwca 2024 r. mieszkańcy Przybysławice (gmina Radłów) i Jadownik Mokrych (Gmina Wietrzychowice) zaobserwowali efektowny zalążek traby powietrznej.

– W  godzinach popołudniowych udało się dostrzec rotujący lej, który z relacji świadków najprawdopodobniej nie dotknął ziemi – czytamy na profilu Łowcy Burz Południe.

Lej kondensacyjny (ang. funnel cloud) to kolumna lub lej, wyrastający z podstawy chmury, o charakterystycznym kształcie odwróconego stożka.

Tworzy się na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Na skutek niższego ciśnienia powietrze wznoszące się wewnątrz leja kondensacyjnego ochładza się szybciej wraz ze wzrostem wysokości, niż wznoszące się powietrze o wyższym ciśnieniu, znajdujące się dalej od środka wiru. Przy założeniu, że wznoszące się powietrze ma taką samą wilgotność w całej objętości, powietrze bliżej środka leja osiąga punkt rosy na mniejszej wysokości niż powietrze znajdujące się dalej. Dalsze wznoszenie powietrza doprowadza do kondensacji i powstania widocznej chmury. Ponieważ ciśnienie jest najniższe w osi wiru, im dalej od tej linii, tym wyżej znajduje się punkt rosy wznoszącego powietrza – stąd bierze się charakterystyczny kształt leja.

Lej kondensacyjny sięgający powierzchni ziemi nazywany jest tornadem lub trąbą powietrzną (albo trąbą wodną, jeśli występuje nad akwenem). Wszystkie rodzaje tornad powstają w wyniku rozwoju leja kondensacyjnego.

Foto: Diana Jerzak

IB/ wiem kipedia/ Łowcy Burz Poludnie

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button