ADV
blank
FelietonyWiadomości
na czasie

„Leśnicy zapraszają na majówkę do lasu”. Rozmowa z Markiem Oryńczakiem, Specjalistą służby leśnej ds. ochrony lasu i edukacji

Panie Marku, dlaczego warto spędzić majówkę właśnie w lesie?

Marek Oryńczak: Odpowiedź jest prosta — las to miejsce, gdzie odnajdujemy naturalny balans, który zawsze towarzyszył człowiekowi. Warto spędzić nadchodzącą majówkę właśnie w lesie, ponieważ to wyjątkowa pora roku, w której przyroda budzi się do życia. Więc dane nam jest obserwować wspaniałe zjawiska — rozkwitające kwiaty, śpiew ptaków oraz pojawienie się pierwszych owadów. To idealny czas, by oderwać się od codziennego zgiełku i po prostu odpocząć wśród natury.

Co ciekawego można zobaczyć w lasach w Nadleśnictwie Brzesko podczas majówki?

M.O: Oj, naprawdę sporo! Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się liczne miejsca o walorach zarówno przyrodniczych jak i historycznych. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc pamięci i kultu, cmentarzy, cerkwi, ruin zamkowych a także punktów widokowych — dwie wieże, w Kamionnej i Bocheńcu, z których roztaczają się wspaniałe krajobrazy lasów Małopolski. Więc odwiedzając Nadleśnictwo Brzesko z całą pewnością będzie to świetna okazja, żeby poznać nie tylko przyrodę, ale także bogatą historię naszego regionu.

Jakie obiekty wypoczynkowe są dostępne dla odwiedzających?

M.O: Oddajemy do dyspozycji wiele ścieżek edukacyjnych, w tym najnowszą — dydaktyczno- multimedialną ścieżkę z Audioprzewodnikiem pod nazwą „Do lasu po zdrowie”. To wyjątkowy projekt realizujący społeczną funkcje lasu: otwiera go jako przestrzeń wspólną, dostępną i przyjazną- do spacerów, odpoczynku i nauki. Audioprzewodnik w formie żywych rozmów i opowieści, dzięki bogactwu treści i języka jest źródłem wiedzy i wielu ciekawostek dedykowanych dla osób w  różnym wieku i poziomie wiedzy. Ścieżka powstała z myślą o mieszkańcach jako miejsce łączące las z aktywnością fizyczną i sztuką. Towarzyszy jej Galeria Leśna autorstwa Pana Janusza Mytkowicza- honorowego obywatela miasta brzesko oraz ambasadora naszego nadleśnictwa.

Na terenie nadleśnictwa do dyspozycji oddajemy leśne miejsca postoju i odpoczynku, przykładem jest miejsce „3 Stawy” w Leśnictwie Jodłówka, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, turystów i osób odwiedzjących nasze okolice. Można tam usiąść, zjeść posiłek, chwilę odetchnąć, a przy okazji nacieszyć się malowniczym widokiem na zbiorniki wodne i związaną z tym otoczeniem roślinność. To też świetna okazja do obserwacji ptactwa wodnego i poznania ekosystemów związanych z wodą.

Czy w nadleśnictwie funkcjonują specjalne oferty wypoczynkowe, jak np. noclegi w lesie?

M O: Oczywiście! Lasy Państwowe prowadzą ogólnopolski program „Zanocuj w lesie”. W naszym nadleśnictwie na terenie trzech Leśnictw: Żegocina, Kamionna i Melsztyn wyznaczyliśmy specjalne obszary, w których miłośnicy bushcraftu i surviwalu mogą biwakować pod gołym niebem. To nie tylko kontakt z naturą, ale też szansa na prawdziwy leśny reset. Program jest bezpłatny i dostępny dla każdego obywatela. Pragnę nadmienić, że cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Jak korzystając z tych wszystkich atrakcji, nie zgubić się w lesie? Jak się przygotować?

M.O: Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór — wygodne buty, odzież dostosowaną do pogody, ale też dobre nastroje! Jeśli chodzi o nawigację, polecam skorzystać ze współczesnych rozwiązań technologicznych. Świetnym rozwiązaniem jest aplikacja BDL (Bank Danych o Lasach), która pozwala śledzić swoje położenie w lesie, sprawdzić otoczenie i zaplanować trasę. Co ciekawe korzystanie z niej możliwe jest nawet w przypadku braku dostępu do Internetu. Drugim przydatnym narzędziem jest aplikacja „Czas w las”, która zawiera informacje o miejscach wypoczynku, atrakcjach oraz propozycjach wycieczek. Dzięki niej można bezpiecznie i świadomie korzystać z uroków naszych lasów.

A jeśli chodzi o ochronę przyrody — jakie ciekawe obiekty poleciłby Pan do zwiedzenia?

M.O: Na terenie nadleśnictwa ustanowione zostały cztery rezerwaty przyrody, 2 parki krajobrazowe oraz 4 obszary chronionego krajobrazu. To miejsca o wyjątkowej bioróżnorodności i pięknie krajobrazu. Spacerując po tych terenach można poczuć, jak cenny jest kontakt z naturą i jak ważne jest jej zachowanie w stanie nienaruszonym. Dobrym przykładem który Państwu polecam obrazującym tą formę ochrony jest rezerwat Kamień Grzyb który został utworzony dla zachowania fragmentu buczyny karpackiej oraz pomnika przyrody nieożywionej – skały z piaskowca istebniańskiego o kształcie grzyba, wysokości 7 m, obwodzie czapy 26 m i obwodzie trzonu 17 m.

O czym należy pamiętać, jakich zasad przestrzegać wybierając się do lasu?

M.O: Pamiętajmy, że las to miejsce, które stanowi dom dla wielu gatunków zwierząt, roślin i innych organizmów. Wybierając się na spacer do lasu, powinniśmy pamiętać, że jesteśmy tam gośćmi – dlatego nie pozostawiajmy tam śmieci, które mogą szkodzić przyrodzie. Należy także pamiętać, że zgodnie z ustawą o lasach rozpalanie ognia w kompleksie leśnym i w zasięgu do 100 m od jego granicy jest prawnie zabronione. W ostatnim czasie odnotowuje się wiele pożarów, zarówno traw, jak i lasów – dlatego apelujemy o rozwagę i ostrożność. Dbajmy wspólnie o nasze naturalne środowisko by mogło służyć nam i przyszłym pokoleniom.

Podsumowując — dlaczego warto wybrać właśnie Nadleśnictwo Brzesko na majówkę?

M.O: Ponieważ propozycje które kierujemy to coś znacznie więcej niż tylko spacer po lesie. Mamy bogatą ofertę edukacyjną i wypoczynkową, skierowaną do dzieci, młodzieży, rodzin z dziećmi ale także osób starszych. Piękne trasy, miejsca widokowe, ścieżki, leśne galerie, możliwość biwakowania, a wszystko to wokół otaczającej nas przyrody. Nadleśnictwo Brzesko to miejsce, gdzie można się zatrzymać, złapać oddech i po prostu być bliżej natury.

Serdecznie zapraszamy!

IB

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button