ADV
Wiadomości

Londyn wyda Warszawie domniemanego zabójcę Grażyny Kuliszewskiej

Grażyna Kuliszewska wraz z mężem
Grażyna Kuliszewska wraz z mężem

Jak informuje portal niezalezna.pl w poniedziałek 17 lutego 2020 r. brytyjski sąd zdecydował o ekstradycji do Polski Czesława K., męża Grażyny Kuliszewskiej, której ciało w lutym wyłowiono z rzeki Uszwicy.

Czesław K. może do siedmiu dni odwoływać się od decyzji sądu (Westminster Magistrates’ Court w Londynie) do brytyjskiego sądu najwyższego. Jeśli to zrobi, to sprawa przedłuży się.

Brytyjski sąd od lipca zajmuje się sprawą pozostającego w tamtejszym areszcie Czesława K. Decyzja o ekstradycji zapadła po kilku posiedzeniach – ze względu na kwestie proceduralne związane m.in. z tym, że K. zmieniał obrońców, którzy kolejno musieli zapoznawać się z aktami sprawy.

– W sprawie Czesława K. dalej trwają czynności procesowe – wyjaśnił prok. Michałowski, zapytany o etap śledztwa prowadzonego w Polsce.

Jednym z podejrzanych w sprawie zabójstwa Grażyny Kuliszewskiej jest mąż kobiety – Czesław K. Do zatrzymania mężczyzny przez londyńską policję doszło w poniedziałek 22 lipca 2019 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kobiety. Sąd Westminster Magistrates Court przed którym toczy się sprawa ekstradycji Czesława K. do Polski prowadzi obsługę europejskich nakazów aresztowania (ENA). Pomimo kilkukrotnie wyznaczanych terminów sąd nie podjął ostatecznej decyzji co do ekstradycji mężczyzny.

Pięcioletni syn małżeństwa – w związku z aresztowaniem ojca – trafił pod tymczasową opiekę swojej ciotki. O przyznaniu opieki zadecydował sąd w Brzesku (Małopolskie).

Sprawa śmierci Grażyny Kuliszewskiej

8 stycznia 2019 r. lokalne media poruszyła sprawa zaginionej Grażyny Kuliszewskiej. 34 letnia kobieta pochodząca z Borzęcin zaginęła w nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. Przez kilka kolejnych tygodni sprawa zaginięcia Grażyny Kuliszewskiej elektryzowała nie tylko region, ale i całą Polskę.

Nasza redakcja jako jedna z pierwszych pisała o tej już 8 stycznia: Zaginęła Grażyna Kuliszewska z Borzęcina / 8 stycznia 2019 r. <==

Ostatecznie ciało zaginionej kobiety odnaleźli policjanci, którzy w czwartek 28 lutego przeszukiwali koryto rzeki Uszwicy w miejscowości Bielcza. W poniedziałek 4 marca 2019 r. w Krakowie odbyło się okazanie zwłok znalezionych w Bielczy. Najbliższa rodzina rozpoznała zaginiona kobietę. Pogrzeb tragicznie zmarłej kobiety odbył się 9 marca 2019 r. w Borzęcinie. Pomimo, że od tragedii mija już ponad rok – jak na razie okoliczności zgonu kobiety nie zostały w pełni wyjaśnione. 

Her Majesty’s Prison Wandsworth w którym przebywa od momentu aresztowania Czesław K. to męskie więzienie kategorii B w Wandsworth, dzielnicy Londynu, przeznaczone głównie dla skazanych przez sądy londyńskie. Jest obecnie największym zakładem karnym w Wielkiej Brytanii, w którym karę może odbywać jednocześnie do 1877 skazanych. To jedno z największych więzień w Europie Zachodniej. Jest zakładem, w którym więźniowie-cudzoziemcy oczekują na ekstradycję.

niezależna.pl / IB

Podobne artykuły

Back to top button