TOPTOP
Wiadomości

Łysa Góra / Mężczyzna zasłabł w kotłowni / 5 listopada 2020 r.

W czwartek 5 listopada 2020 we wczesnych godzinach porannych (około godz. 5.20) strażacy z PSP w Brzesku oraz OSP Łysa Góra i OSP Łoniowa zostali zadysponowani do zdarzenia w Łysej Górze. Na miejscu okazało się, ze starszy mężczyzna (76 lat) zasłabł w kotłowni. Przyczyną mogło być prawdopodobnie zatrucie tlenkiem węgla.

Do poszkodowanego mężczyzny zadysponowano również Zespół Ratownictwa Medycznego.

Należy pamiętać, że tlenek węgla jest bardzo toksycznym gazem. Szybko atakuje organizm, niszcząc organy wewnętrzne. Poważne zatrucie prowadzi nawet do śmierci. Wraz z tlenem dostaje się do krwiobiegu, doprowadzając do niedotlenienia tkanek.

Przy tej okazji strażacy zwracają się z apelem o to aby nie bagatelizować zagrożenia jakie czad w domu. Warto zainwestować również czujnik czadu – to niewielki wydatek rzędu 100-200 zł, a może uratować życie.

– Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą ulatniający się tlenek węgla i właściwie dbajmy o stan urządzeń grzewczych oraz instalacji wentylacyjnej. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich – apelują strażacy.

Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Ostrzegamy przed jego zabójczym działaniem. Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.

Warto zapoznać się z poradnikiem przygotowanym przez straż pożarną.

Czad i ogień – obudź czujność <==

 

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast