ADV
Wiadomości
Trending

Maszt komunikacyjny sieci GSM – R stanął na granicy Maszkienic i Sterkowca

Tuż po świętach wielkanocnych na granicy Maszkienic i Sterkowca stanął maszt komunikacyjny sieci GSM – R. Sieć GSM-R to cyfrowy system komunikacji kolejowej. Betonowy maszt powstał w zaledwie kilka dni. Początkowo maszt miał być zlokalizowany w centrum Sterkowca. Ostatecznie stanął około 900 metrów od pierwotnie planowanej lokalizacji, na terenach należących do PKP na terenie Maszkienic, tuż przy granicy Sterkowca.

Kilka lat temu PKP przymierzało się do umieszczenia kilkudziesięciometrowego masztu w centrum Sterkowca, tuż obok stacji kolejowej. Na szczęście dzięki protestom mieszkańców PKP zmieniło lokalizację obiektu, który mocno szpeciłby otoczenie w centrum wsi.

Podobne maszty stanęły już w ostatnich latach m.in. w Brzesku (w pobliżu wiaduktu na ul. Kopernika) oraz w Jasieniu niedaleko stacji kolejowej.

O sieci GSM – R

Inwestycja wchodzi w skład programu modernizacji kolei. Setki podobnych masztów powstają w całej Polsce. Wdrożenie systemu GSM-R na polskiej sieci kolejowej stanowić będzie znaczący krok do osiągnięcia najwyższego standardu interoperacyjności ogólnoeuropejskiego systemu kolejowego. Bazując na standardzie telefonii komórkowej GSM, system zapewniać ma m.in. łączność głosową między pracownikami, odpowiadającymi za bezpieczeństwo o płynność ruchu – dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami czy obsługą techniczną. Jest też środkiem transmisyjnym dla systemu ETCS – Europejskiego Systemu Sterowania Jazdą Pociągu.

Sygnał GSM emitowany jest wzdłuż linii kolejowej, a nie promieniście na całą okolicę i jest o wiele słabszy niż przekazywany przez anteny telefonii komórkowej. Budowa masztu służy poprawie niezawodności ruchu kolejowego zgodnie ze standardami przyjętymi dla krajów Unii Europejskiej. Infrastruktura GSM-R jest budowana tam, gdzie to niezbędne, wzdłuż linii kolejowych i wykorzystywana wyłącznie na potrzeby ruchu kolejowego.

foto: nadesłane

foto: ilustracyjne PKP

PKP / IB

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button