ADV
1
Powiat BocheńskiWiadomości
Trending

Mieszkaniec Brzeska znalazł skarb sprzed 4000 lat!

Podczas poszukiwań z detektorem metalu mieszkaniec Brzeska – Wojciech Budzyn natrafił na niezwykłe, unikatowe znalezisko. To pochodząca z epoki brązu, licząca ponad 4000 lat, bransoleta wykonana z brązu. Bogato zdobiona, posiada stylistykę przedłużycką lub trzciniecką. Bransoleta została odkryta w środę 12 października 2022 r.

– Bransoletę odnalazłem podczas poszukiwań z wykrywaczem metali, które prowadzę na pozwoleniu uzyskanym od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Skarb zalegał około 15-20 cm pod ziemią, niedaleko Nowego Wiśnicza. Przedmiot zostanie poddany profesjonalnemu czyszczeniu i konserwacji, a następnie trafi na wystawę w muzeum. Bransoleta została zgłoszona i przekazana Inspekcji ds. zabytków archeologicznych w tarnowskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Nie potrafię opisać, jak wielką radość sprawiło mi to unikatowe odkrycie! – mówi Wojciech Budzyn.

Niezwykłej urody znalezisko to nie jedyne, jakim może pochwalić się Wojciech Budzyn. W 2021 roku, podczas poszukiwań w jednym z podbocheńskich lasów odnalazł rzymskiego, srebrnego denara, z wizerunkiem cesarza Marka Aureliusza!

– Poszukiwaniami z użyciem wykrywaczy metali zajmuję się od kilku lat i stało się to moją życiową pasją.

Pochodzę z Bochni, obecnie mieszkam w Brzesku.

Na co dzień jestem farmaceutą, a po godzinach przeczesuję pola i lasy w poszukiwaniu skarbów – mówi o sobie Wojciech Budzyn

Należy podkreślić, że Wojciech poszukuje zabytków legalnie, z wszystkimi koniecznymi pozwoleniami.

O swojej pasji i efektach poszukiwań opowiada na youtubowym kanale Na Tropie Skarbów <==. Warto również obserwować jego konto na Instagramie na.tropie.skarbow <==.

O odkryciu jako pierwszy napisał portal bochnianin.pl.


foto: Wojciech Budzyn / Na Tropie Skarbów
IB

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button