ADV
Wiadomości

„Młodzi obiecują pamiętać! – Katyń 1940” – mini projekt historyczny. Ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej…

Wiosną 1940 roku, dokładnie 80 lat temu, funkcjonariusze sowieckiego NKWD wymordowali prawie 22 tys. polskich jeńców wojennych w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze). Byli to wspaniali polscy patrioci: żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele polskiej inteligencji oraz funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej.

Prawda o ludobójstwie w Katyniu była utrzymywana aż do 1990 r. w zupełnej tajemnicy przez Rosjan, którzy odpowiedzialność za to straszne morderstwo przypisywali Niemcom. Dziś, choć o zbrodni katyńskiej wiemy zdecydowanie więcej, to przywracanie pamięci i godne upamiętnianie jej ofiar wymaga jeszcze wiele pracy. Naszym obowiązkiem jest troska, by w pamięci przyszłych pokoleń zamiast prawdy nie pozostała biała plama…

W związku z bardzo trudną sytuacją zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie, która spowodowana jest pandemią koronawirusa postanowiliśmy zorganizować mini – konkurs historyczny, którego adresatem była młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej im. mjr Henryka Sucharskiego w Woli Przemykowskiej, Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie oraz Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Uściu Solnym. Chcieliśmy choć w taki symboliczny sposób upamiętnić 80 – rocznicę zbrodni katyńskiej, a także złożyć hołd pomordowanym przez Sowietów ofiarom. Bo najważniejsza jest pamięć, a pamięć najmłodszych jest bezcenna…

Zadaniem konkursowym było przygotowanie tematycznego plakatu z konkursowym hasłem i wykonanie zdjęcia. Składamy ogromne podziękowania wszystkim uczniom, którzy tak wspaniale włączyli się w upamiętnienie tej jakże ważnej dla naszej Ojczyzny rocznicy. Dziękujemy także rodzinom naszych wyjątkowych uczestników, którzy często wspierali Ich pracę i motywowali do udziału w konkursie.

W związku z tym, że temat konkursu jest bardzo ważny, a także chcąc szczerze docenić wszystkich uczniów, którzy pokazali, że nie zapominają o tragicznie pomordowanych Polakach, postanowiliśmy przyznać miejsca od I do IV, a wszystkich pozostałych uczestników nagrodzić przyznaniem wyróżnienia.

Wyniki konkursu:

I miejsce:
Alicja Kuliszewska (klasa V) i Radosław Kuliszewski (klasa VI) – Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie.
II miejsce:
Julia Wojnicka (klasa V) – Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie.
III miejsce (ex aequo):
Julia Adamska (klasa VI) – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Uściu Solnym.
Maja Adamska (klasa V) – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Uściu Solnym.
IV miejsce:
Sebastian Dulęba (klasa IV) – Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie.

Dyplomy dla zwycięzców i wyróżnionych, a także nagrody, zostaną wręczone pierwszego dnia powrotu do szkoły! Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

IB

Podobne artykuły

Back to top button