ADV
Wiadomości

Najstarsza Małopolanka z Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Dziś swoje 110. urodziny obchodzi pani Wanda Szajowska. To najstarsza mieszkanka Małopolski. Oprócz pełnych serdeczności życzeń i okolicznościowych upominków dostojna jubilatka odebrała dziś wyjątkowe wyróżnienie. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył jej Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Jestem niezmiernie dumny z tego, że mogę dziś wręczyć Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobie o tak pięknym życiorysie. Pani Wanda, nasza dostojna 110-letnia jubilatka, jest dla nas drogowskazem. Możemy się od niej tak wiele nauczyć. Szczególnie wymowna jest jej miłość do Ojczyzny, którą wyrażała przede wszystkim poprzez muzykę, jako wspaniała pianistka i zasłużony pedagog – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. W 1931 roku z wynikiem celującym ukończyła tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W czasie II wojny światowej brała udział w podziemnych wieczornicach patriotycznych, podczas których grała utwory Fryderyka Chopina, podtrzymując ducha patriotyzmu wśród uczestników polskiego ruchu oporu. W 1945 roku, po przymusowej repatriacji, zamieszkała w Krakowie. Tutaj podjęła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, które – jak we Lwowie – ukończyła również z wyróżnieniem. Przez kolejne lata pasję do muzyki starała się zaszczepić młodym pokoleniom. Z bezinteresownością i oddaniem uczyła dzieci w klasie fortepianu w krakowskich placówkach.

Pani Wanda do dziś, pomimo tak zaawansowanego wieku, każdego dnia siada do swojego lwowskiego fortepianu. Gra na ukochanym instrumencie pozwala jej wrócić wspomnieniami do pięknych chwil z młodości. Będąc członkinią Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, wspiera rodaków, którzy pozostali poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Nieco ponad rok temu najstarszą Małopolankę odwiedził prezydent RP Andrzej Duda.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Podobne artykuły

Back to top button