ADV
Religia
Trending

Neoprezbiterzy otrzymali swoje pierwsze parafie. Zmiany m.in. w Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku

We wtorek 30 maja 2023 r. biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył 10 wyświęconym 27 maja nowym tarnowskim kapłanom aplikaty na pierwsze parafie. Spotkanie z neoprezbiterami odbyło się w domu biskupa tarnowskiego.

Galeria zdjęć/ Tarnowski Gość Niedzielny<==

Będą oni posługiwać w parafiach: Bochnia – św. Pawła, Marcinkowice, Lubcza, Brzeźnica k. Dębicy, Tarnowiec, Brzesko – Miłosierdzia Bożego, Czermin, Pustynia, Szalowa i Chomranice.

Dla nowo wyświęconych kapłanów pierwsza parafia to wyzwanie, odpowiedzialność, ale też duża otwartość i radość.

– Rola pierwszej parafii w życiu księdza jest na pewno kluczowa. Sądzę, że to ona odciśnie ślad, jakie będzie duszpasterstwo kapłana w przyszłości. To tam będziemy się uczyć duszpasterstwa. Tam odbędą się nasze pierwsze spowiedzi święte, przygotowania ludzi do sakramentów – wylicza ks. Dawid Mąka z Mordarki.

Dla niego pierwszą parafią będzie Tarnowiec.

– To wyzwanie i duża odpowiedzialność za powierzonych naszemu duszpasterstwu ludzi, za ich zbawienie. Trzeba zostawić wszystko, żeby tym ludziom towarzyszyć, by w ich życiu obecny był Chrystus w sakramentach, na katechezie – mówi ks. Stanisław Michałczak z Tylmanowej, który od końca sierpnia rozpocznie posługę w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Już prosi swoich nowych parafian o modlitwę, a sam obiecuje ją za nich już od dzisiejszego wieczora.

– Powiem szczerze, że jestem otwarty na to, co pierwsza parafia przyniesie, na wszystkie obowiązki, jakie mnie czekają. Już mając doświadczenie z praktyk, które odbywałem jako diakon, myślę, że odnajdę się w pracy z osobami starszymi, młodzieżą, a nawet z dziećmi w przedszkolu, co już wtedy było dla mnie wielkim zaskoczeniem, bo ci najmniejsi są najbardziej wymagający – zauważa ks. Gabriel Matras z Maszkienic.

On podejmie posługę w parafii Brzeźnica k. Dębicy.

– Pierwsza parafia to radość, choć wszystko nowe – nowa wspólnota kapłańska, nowa wspólnota wierzących w Chrystusa. Na pewno przede mną dużo nowych obowiązków, ale przyjmuję je z otwartością i radością. Cieszy to, że można iść tak jak apostołowie tam, gdzie Duch Święty chce nas posłać – mówi ks. Krystian Janiczek z parafii św. Jakuba w Tuchowie. Jego Duch Święty posłał do Marcinkowic.

Pierwsze parafie neoprezbiterów to:

ks. Adrian Heretyk z Lubczy – Bochnia, św. Pawła

ks. Krystian Janiczek z parafii św. Jakuba w Tuchowie – Marcinkowice

ks. Marcin Kumor z Niskowej – Lubcza

ks. Gabriel Matras z Maszkienic – Brzeźnica k. Dębicy

ks. Dawid Mąka z Mordarki – Tarnowiec

ks. Stanisław Michałczak z Tylmanowej – Brzesko, Miłosierdzia Bożego

ks. Michał Pajor z Ujanowic – Czermin

ks. Patryk Pajor z Grybowa – Pustynia

ks. Rafał Sekuła z Piwnicznej-Zdroju – Szalowa

ks. Mateusz Skowron z Czarnej – Chomranice

Back to top button