ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Potężny niewybuch nad rzeką Dunajec

Niewybuch z czasów II wojny światowej został odnaleziony podczas niedzielnego spaceru brzegiem rzeki Dunajec przez mieszkańca Niedomic. 128 milimetrowy pocisk artyleryjski zabezpieczyli leżał na brzegu rzeki kilka metrów od jej nurtu. W poniedziałek w Łęgu Tarnowskim odnaleziono zapalnik pocisku artyleryjskiego w centrum miejscowości. Oba niewybuchy zostały zabrane przez saperów z Rzeszowa.

W niedzielę rano jeden z mieszkańców w powiecie tarnowskich podczas spaceru brzegiem rzeki Dunajec odnalazł cylindryczny przedmiot przypominający pocisk. Leżał on kilka metrów od nurtu rzeki na wysokości Niedomic. Zawiadomił o znalezisko tarnowskich policjantów. Dyżurny wysłał we wskazane miejsce specjalistów z grupy minersko-pirotechnicznej KMP w Tarnowie, celem jego identyfikacji. Policjanci określili znalezisko, jako pocisk artyleryjski kalibru około 130 mm pochodzącego z czasów II wojny światowej. Z uwagi na fakt odnalezienia niewybuchu z dala od najbliższych zabudowań, nie było konieczności ewakuacji. Powiadomiono saperów Wojska Polskiego z Rzeszowa, których zadaniem jest neutralizacja tego typu zagrożeń. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego miejsce zostało oznaczone oraz dozorowane przez mundurowych z Żabna. Dzisiaj przed południem miejsce zostało przekazane przybyłym żołnierzom, którzy określili niewybuch jako pocisk artyleryjski kal. 128 mm, produkcji niemieckiej z czasów II wojny światowej. Zabrali, by zneutralizować go w sposób bezpieczny na poligonie wojskowym.

Kilkadziesiąt minut później z Łęgu Tarnowskiego wpłynęła informacja o odnalezieniu kolejnego niebezpiecznego przedmiotu. Został on zidentyfikowany, jako zapalnik pocisku artyleryjskiego. Przedmiot ten znajdował się w centrum miejscowości, w związku z tym będący na miejscu patrol saperki podjął również i ten niewybuch, który zostanie także zneutralizowany na poligonie.

Tarnowscy policjanci ponawiają apel o właściwe zachowanie w takich sytuacjach. Przenoszenie niewybuchów może spowodować eksplozję i narazić nas na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. W każdym takim przypadku do naszych obowiązków należy jedynie oznaczyć miejsce odnalezienia niebezpiecznego przedmiotu i powiadomić dyżurnego Policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.

policja.gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button