ADV
Wiadomości
Trending

Niezaszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę!

Szczepienie jest tańsze niż leczenie‼ Mniej stresu, cierpienia Twojego pupila, kosztów, a przy tym zwiększone bezpieczeństwo zdrowia zwierząt i ludzi. To wszystko dzięki szczepieniom!

Niestety w Polsce w ostatnim czasie coraz częściej wybuchają ogniska wścieklizny, które spowodowały, że w niektórych województwach wprowadzono nakaz szczepienia kotów. Pamiętaj, że szczepienia psów są obowiązkowe na terenie całej Polski, są też niezbędne w przypadku podróży zagranicznych. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii także w sprawie szczepień zalecanych dla Twojego pupila.

Dostęp do szczepień spowodował, że na przestrzeni ostatnich 30 lat z mapy Polski prawie całkowicie zniknęło wiele chorób zakaźnych zwierząt, które na początku lat 90. były powszechnie spotykane. Nie oznacza to jednak, że możemy zaprzestać szczepień naszych pupili.

Według WHO na świecie co roku odnotowuje się około 70 tys. zakażeń ludzi wścieklizną, która jest chorobą nieuleczalną a zakażenie nią jest niemal jednoznaczne ze śmiercią pacjenta. W Polsce ostatni przypadek śmierci człowieka w wyniku zarażenia tym wirusem miał miejsce ponad dwie dekady temu.

– „Wścieklizna to tylko jedna z wielu chorób, którą mogą zarazić się zwierzęta domowe, ta niestety jest śmiertelnie groźna zarówno dla człowieka jak i zwierzęcia.

Mając na względzie fakt, że około 1/3 chorób zakaźnych występujących u ludzi są chorobami odzwierzęcymi, warto pamiętać, że szczepienia nie tylko chronią naszych „braci mniejszych”, ale są przede wszystkim bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób zakaźnych człowieka.

Szczepienia pozostają najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobami zakaźnymi u zdrowych zwierząt jak i ludzi” — wyjaśnia lek. wet. Marek Mastalerek, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Szczepiąc naszych codziennych towarzyszy, chronimy nie tylko siebie, ale przede wszystkim zapobiegamy cierpieniu i śmierci. Profilaktyka chorób zakaźnych z wykorzystaniem szczepionek, to najważniejszy element zapobiegający ich występowaniu, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Co ważne, szczepienia zmniejszają również konieczność stosowania terapii z wykorzystaniem antybiotyków.

Co raz lepiej pielęgnujemy i dbamy o nasze domowe zwierzaki. Zapewniamy im odpowiednią zbilansowaną dietę, uzupełnianą o kompleksy witamin i minerałów, dostarczamy im codzienną porcję ruchu i wspólnych zabaw. Zapominając jednak o szczepieniach, niestety narażamy naszego ukochanego pupila na poważne choroby i cierpienie, które mogą zakończyć się niejednokrotnie śmiercią.

Hasło „Nieszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę!” jest niezwykle aktualne.

Rozwój biotechnologii szczepionek oznacza, że zwiększa się możliwość zapobiegania nowym i istniejącym chorobom zakaźnym. Nowoczesne szczepionki w połączeniu z regularnymi kontrolami u lekarza weterynarii i innymi elementami profilaktyki oraz powszechnością szczepień to najskuteczniejsza droga do tego, aby chronić zwierzęta i ich właścicieli. Europejska organizacja AnimalhealthEurope, której częścią jest polskie stowarzyszenie POLPROWET, wyróżnia szereg korzyści z powszechnego stosowania szczepień.

– Stosując szczepionki, przede wszystkim zapobiegamy poważnym chorobom u zwierząt domowych. Ma to szczególne znaczenie podczas pierwszych miesięcy ich życia.

Dzięki szczepieniom nasi podopieczni, nawet jeżeli zachorują, przejdą daną chorobę znacznie lżej. Ważny jest także aspekt ekonomiczny – leczenie zwierzęcia jest dużo droższe niż stosunkowo tania szczepionka. W końcu chroniąc zwierzęta, chronimy także samych siebie – podsumowuje Radosław Knap, sekretarz generalny POLPROWET.

vetpol.org.pl/

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button