ADV
Kultura

Nowe książki w brzeskiej bibliotece dla osób słabowidzących

W drugiej połowie lipca księgozbiór Działu Dorosłych PiMBP w Brzesku powiększył się aż o 77 książek z tzw. „dużymi literami”, czyli takich, które dzięki swojemu odpowiednio przystosowanemu formatowi ułatwiają czytanie osobom z różnego rodzaju problemami ze wzrokiem. Jest to efekt projektu „Wielka kumulacja czytania! Książki z „dużymi literami” dla czytelników słabowidzących Działu Dorosłych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku” zrealizowanego przez brzeską bibliotekę i współfinansowanego ze środków darowizny przyznanej przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej. Wartość projektu wynosiła 3000 zł, z czego 2500 zł otrzymano od Fundacji, a pozostałą część pokryto z wkładu własnego.

Galeria zdjęć <==

Celem projektu było ułatwienie dostępu do literatury osobom słabowidzącym ze względu na różnego rodzaju dysfunkcje wzroku lub podeszły wiek i tym samym przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu. Książki w powiększonym formacie z dużą, znacznie większą niż standardowa, czytelną czcionką ułatwią, bądź w wielu przypadkach w ogóle umożliwią osobom mającym problemy ze wzrokiem kontakt z literaturą i zapewnią komfort czytania. Codzienna praca z użytkownikami biblioteki pokazuje bowiem, jak wiele osób zmaga się z tego rodzaju przypadłościami. Takie osoby często wybierają dla siebie lektury nie tylko pod kątem interesującej ich tematyki, ale także wielkości liter, o znalezienie książek z jak największą czcionką proszą także bibliotekarzy. Czytelnicy brzeskiej biblioteki bardzo chętnie korzystają zatem z książek z „dużymi literami”, dla wielu osób to rozwiązanie pozwalające na kontynuowanie ich pasji czytelnictwa oraz dalsze aktywne korzystanie z biblioteki. Ogromną korzyścią będzie więc dla nich wzbogacenie księgozbioru o nowe pozycje w tym formacie.

Książki z serii „duże litery” są eksponowane w Dziale Dorosłych PiMBP w Brzesku na specjalnie wydzielonym, dobrze widocznym regale z dogodnym, szerokim dostępem. Z myślą o potrzebach osób starszych bądź z ograniczeniami ruchowymi obok znajdują się także fotel i sofa do odpoczynku i przeglądania książek. Tytuły zostały wybrane pod kątem zainteresowań czytelników i reprezentują różne gatunki literackie i różnorodną tematykę.

Zapraszamy do Wypożyczalni Działu Dorosłych po zapas książek na lato!


PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button