ADV
Wiadomości

Nowe miejsca parkingowe

W gminie Brzesko systematycznie przybywa parkingowych miejsc. Tylko w ostatnim czasie oddano do użytku nowy parking w Porębie Spytkowskiej oraz plac manewrowy przy Szkole Podstawowej nr 1 w Jadownikach.

Poręba Spytkowska

Zakończona została budowa nowego parkingu w Porębie Spytkowskiej, położonego przy miejscowym kościele parafialnym. Ten ważny dla mieszkańców obiekt wykonany został na gruncie, którego właścicielem jest gmina. W jego sąsiedztwie oprócz kościoła znajdują się też szkoła podstawowa, przedszkole i sklep. Parking służyć będzie więc uczestnikom kościelnych nabożeństw, rodzicom uczniów i przedszkolaków, a także klientom sklepu i wszystkim, którzy będą mieli potrzebę zatrzymać się w tym miejscu.

Wybudowany ze środków własnych gminy parking zajmuje powierzchnię 300 metrów kwadratowych. Jednocześnie może się na nim zmieścić około 20 samochodów. Nowa inwestycja ma ważne znaczenie nie tylko dla zmotoryzowanych, ale i dla wszystkich mieszkańców Poręby. Położony jest przy ruchliwej drodze powiatowej. Bardzo często podczas organizowanych w tym miejscu różnych uroczystości szkolnych, kościelnych, czy państwowych spora ilość pojazdów parkowana była wzdłuż drogi, zajmując tym samym część jezdni, co stanowiło poważne zagrożenie dla kierowców i pieszych. Poprawa bezpieczeństwa będzie tutaj na pewno odczuwalna.

Jadowniki

Bezpieczeństwo poprawi się znacznie również w Jadownikach przy miejscowej Szkole Podstawowej nr 1, gdzie właśnie został oddany do użytku plac manewrowy mający umożliwić bezkolizyjne zatrzymywanie się pojazdów prowadzonych przez rodziców odwożących swoje dzieci do tej placówki.

– Pod względem stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym traktuję to miejsce jako jeden z najbardziej newralgicznych punktów na terenie naszej gminy – mówi burmistrz Tomasz Latocha – Potrzebę wydzielenia strefy, w której bezpiecznie można by się zatrzymywać, zgłaszano mi na wiejskich zebraniach, apelowali też w tej sprawie przedstawiciele rady rodziców, dyrektor szkoły, a także zainteresowani tą sprawą radni. Po raz kolejny okazało się, że najlepsze są rozwiązania z pozoru najprostsze. Wspólnie ustaliliśmy, że wolna przestrzeń pomiędzy budynkiem szkoły a remizą OSP znakomicie nadaje się, aby stać się swego rodzaju przystankiem dla rodziców uczących się tutaj dzieci.

Pomysł trafił na podatny grunt. Brzescy samorządowcy zabezpieczyli w budżecie pieniądze na tren cel i w ten sposób powstał manewrowy plac. Nie jest to klasyczny parking, bo w zamyśle jest to miejsce bardzo krótkiego postoju wystarczającego, aby wysiąść z samochodu lub do niego wsiąść.

Do tej pory rodzice dowożący uczniów do szkoły, zatrzymywali się na drodze w ciągu ulicy Prokopa, wzdłuż szkolnego ogrodzenia. Stanowiło to spore zagrożenie nie tylko dla samych dzieci, ale i dla kierowców, bo sznur stojących jeden za drugim samochodów w znacznym stopniu ograniczały pole widzenia dla pozostających w ruchu zmotoryzowanych, którzy zbliżają się w tym miejscu do ruchliwego skrzyżowania z drogą krajową K-94.

Począwszy od nowego roku szkolnego rodzice będą mogli wjeżdżać na teren szkoły od ulicy Prokopa, by zawrócić lub wyjechać bezpośrednio na drogę krajową, ale tylko w kierunku Tarnowa.

Przypomnijmy, że plac manewrowy to drugi obiekt dla zmotoryzowanych, jaki powstał w Jadownikach. Nie tak dawno informowaliśmy o wybudowaniu parkingu przy miejscowym cmentarzu komunalnym.

IB

 

Podobne artykuły

Back to top button