ADV
Wiadomości

Nowe zasady polityki informacyjne w brzeskim szpitalu / 31 marca 2020 r.

Ostatnie dni nie były najłaskawsze dla Szpitala Powiatowego w Brzesku. Aż 125 pracowników znajduje się w kwarantannie, a bliżej niedoprecyzowana w oficjalnych komunikatach liczba personelu medycznego jest zakażona koronawirusem. Taki stan rodzi wiele emocji i niedomówień. 

Od piątku 27 marca 2020 r. doszło do zawieszenia działalności Oddziału Chirurgii Ogólnej. Od niedzieli 29 marca 2020 r. została zawieszona działalność Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz działalność Bloku Operacyjnego. 30 marca 2020 r. zawieszona została działalność Oddziału Rehabilitacji Ogólnej z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. Również od dnia 30 marca 2020 r. w związku z objęciem kwarantanną personelu ograniczeniu uległa działalności Ośrodka Zdrowia w Jadownikach.

Powyższa sytuacja rodzi wiele emocji – w znacznej mierze negatywnych. Pojawiają się różnego rodzaju opinie i komentarze. W tym także fejki i nieprawdziwe lub przeinaczone informacje. Spiskowe narracje są zawsze tam, gdzie występuje niepewność oraz strach, a także zbyt mała ilość informacji.   Tak więc w przestrzeni publicznej pojawiają się również nieprawdziwe, zmanipulowane i krzywdzące dla szpitala informacje, powielane przez część pracowników i ich rodziny, co dodatkowo wzbudza niepokój i podważa zaufanie społeczne do szpitala jako instytucji, która chroni i ratuje zdrowie mieszkańców. W związku z sytuacją konieczne jest wypracowanie polityki informacyjnej lepiej dostosowanej do czasów epidemii.

Z tego m.in. powodu dyrekcja wyznaczyła na  na Rzecznika Prasowego Szpitala, Monikę Burek której zadaniem będzie komunikowanie się z mediami oraz przekazywanie komunikatów do wiadomości publicznej. Dodatkowo zakomunikowano,  iż wszelkie komentarze przejawiające agresję, hejt oraz podające nieprawdziwe informacje będą z oficjalnego profilu facebokowego szpitala usuwane, a ich autorzy blokowani.

Komunikat dyrektora Szpitala Powiatowego w Brzesku / 31 marca 2020 r.

Szanowni Państwo,

„Konto SPZOZ w Brzesku na portalu społecznościowym Facebook ma charakter informacyjny i komunikaty na nim zamieszczane przez Dyrekcję Szpitala mają na celu jest jak najszybsze przekazywanie ważnych informacji Pacjentom szpitala oraz mieszkańcom powiatu.

Proszę o zrozumienie, że w tym szczególnym, bardzo trudnym również dla Naszego szpitala czasie epidemii, celem podejmowanych przez Dyrekcję działań jest przede wszystkim ochrona przed zakażeniem Pracowników i Pacjentów oraz utrzymanie funkcjonowania szpitala. Decyzje wynikające z aktualnej sytuacji epidemiologicznej podejmowane są w oparciu o wytyczne i zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego. Jesteśmy w stałym kontakcie z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i Starostwem Powiatowym w Brzesku i wszystkie decyzje, z uwzględnieniem specyfiki uwarunkowań infrastrukturalno – organizacyjnych Naszego szpitala, uzgadniane są z tymi organami.

Niemniej jednak, z przykrością obserwujemy, iż w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe, zmanipulowane i krzywdzące dla szpitala informacje, powielane również przez część pracowników i ich rodziny, co dodatkowo wzbudza niepokój i podważa zaufanie społeczne do szpitala jako instytucji, która chroni i ratuje zdrowie mieszkańców.

W zaistniałej sytuacji epidemiologicznej, priorytetem Szpitala nie jest przygotowywanie sprostowań do nieprawdziwych informacji podawanych w mediach przez osoby postronne i nieuprawnione czy wdawanie się w niepotrzebne polemiki, dlatego informuję, iż wszelkie komentarze przejawiające agresję, hejt oraz podające nieprawdziwe informacje będą z oficjalnej strony szpitala usuwane, a ich autorzy blokowani.

Informuję, że powołuje Panią Monikę Burek na Rzecznika Prasowego Szpitala, którego zadaniem będzie komunikowanie się z mediami oraz przekazywanie komunikatów do wiadomości publicznej. Numer telefonu Rzecznika Prasowego 511-438-347

Życzę Państwu spokoju, zachowania rozsądku i odpowiedzialne podejście, apelując tym samym o stosowanie się do zaleceń władz, pozostanie w domach w trosce o bezpieczeństwo Nasze, Wasze i Waszych bliskich, co pomoże uchronić wszystkich przed skutkami epidemii.

Dyrektor Adam Smołucha

SP ZOZ Brzesko

Podobne artykuły

Back to top button