ADV
Religia

Nowi lektorzy z dekanatu brzeskiego / zdjęcia

W sanktuarium św. Jakuba w Brzesku odbyło się błogosławieństwo nowych lektorów z parafii dekanatu brzeskiego.

W piątek 17 listopada 2023 r. w sanktuarium św. Jakuba w Brzesku odbyła się uroczystość błogosławieństwa nowych lektorów z parafii należących do dekanatu brzeskiego.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Mszy św. i obrzędowi przewodniczył rektor WSD w Tarnowie ks. dr Jacek Soprych. W homilii podkreślił, że służba przy ołtarzu daje szczęście. Jako przykład podał… św. Elżbietę Węgierską, wspominaną 17 listopada w kalendarzu liturgicznym Kościoła.

– Św. Elżbieta żyła Jezusem tak intensywnie, że dostrzegała Go nie tylko w sakramentach, słowie Bożym, ale także w najuboższych. Była człowiekiem modlitwy i miłosierdzia, kontemplacji i aktywnego działania na rzecz innych. Podobnie i wy starajcie się żyć słowem Bożym, które Bóg najpierw kieruje do was, przekazujcie je w sposób piękny i godny. Dawajcie też przykład swoim życiem, służcie Bogu, szanując innych ludzi i pomagając tym, którzy cierpią – mówił do młodych ks. Soprych.

Do grona lektorów dołączyło 34 chłopców.

– Do dzisiejszej uroczystości chłopcy przygotowali się przez trzy weekendowe sesje warsztatowe, dwie z nich odbyły się w Brzesku, a ostatnia w Krynicy. Kandydaci poznawali Pismo św., liturgię, stopnie Katolickiego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej, a także ćwiczyli dykcję. Przed nimi jednak samodzielna praca nad sobą i w ramach zbiórek w parafiach, żeby doskonalili warsztat czytania i poznawali lepiej liturgię Kościoła – mówi Tymoteusz, animator LSO Diecezji Tarnowskiej.

Krzysztof i Wiktor z parafii sanktuaryjnej w Brzesku podkreślają, że bycie lektorem jest dla nich spełnieniem marzeń.

– Bo jesteśmy jeszcze bliżej Pana Boga, czytając teraz Jego słowo. Wiemy, że jest to zadanie wymagające. Będziemy nosili alby, a słowo „alba” oznacza czystość, mamy więc być ludźmi o czystych sercach. Mamy również zadanie, żeby pięknie mówić, odpowiednio się wyrażać w domu i szkole – mówią chłopcy.

Z uroczystości zabrali ze sobą książkę ks. Franciszka Kostrzewy, w której w przystępny sposób przedstawiona została postać św. Jakuba, patrona pielgrzymów, i odpowiedzi na nurtujące młodych pytania.

Foto Gość

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button