ADV
Religia
Trending

Nowi wikariusze w parafiach na terenie Powiatu Brzeskiego

Ponad 50 księży wikariuszy odebrało w tarnowskim seminarium 7 czerwca 2023 r. skierowania na nowe parafie. Zmiany zachodzą również w parafiach na terenie Powiatu Brzeskiego. Nowi wikariusze zostali skierowani m.in. do Brzeska, Borzęcina, Dębna oraz Iwkowej. Z kolei dotychczasowi duszpasterze z Poręby Spytkowskiej, Iwkowej i Borzęcina skierowani zostali na kolejne parafie.

Zmiany dotyczą w tym roku 84 parafii. Do 10 z nich zostali już posłani księża neoprezbiterzy. Do kolejnych skierowani zostali księża wikariusze. Biskup Stanisław Salaterski 7 czerwca wręczył nominacje na nowe parafie 51 z nich. Spotkanie z nimi odbyło się w tarnowskim seminarium.

Nadal 10 parafii, których mają dotyczyć zmiany, jeszcze musi poczekać na informację o tym, kto zostanie tam posłany, bo być może zdecydują się podjąć pomoc duszpasterską także księża emeryci.

– Musimy powiedzieć, że brakuje nam kapłanów – mówi bp Stanisław Salaterski.

Księża wikariusze potrzebni są szczególnie w tych parafiach, w których pracuje sam proboszcz, ale do obsłużenia są poza kościołem parafialnym jeszcze kaplice dojazdowe. Jeśli ich nie ma, jest jeden kościół, ale są szkoły, to pracę nauczycieli religii w placówkach oświaty mogą podjąć katecheci świeccy.

– Będziemy uwzględniać potrzeby i możliwości indywidualnie. Żeby mieć sytuację jak najbardziej klarowną to największa grupa, ponad 60 księży, dziś otrzymuje skierowania, a w następnej kolejności będziemy uzupełniać braki, także po poszukiwaniu i rozmowach, bo próbujemy nie narzucać, ale przedstawiać sytuację, tłumaczyć, wyjaśniać, żeby była zgoda i zrozumienie z jednej i drugiej strony – podkreśla bp Stanisław.

Biskup Salaterski mówi, że musimy się przyzwyczaić do tego, że kapłanów w najbliższych latach będzie w parafiach mniej. Dość powiedzieć, że 25 kapłanów przeszło na emeryturę, a wyświęconych zostało 10 prezbiterów. Zatem tylko w tym roku ubyło w diecezji 15 kapłanów.

– I nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach sytuacja miała się zmienić – mówi bp Salaterski.

Lista zmian (Najpierw parafia przeznaczenia, potem nazwisko księdza, a następnie parafia, z której odchodzi)

Borzęcin – Ks. Grzegorz Sroka, Dębno

Brzesko, Miłosierdzia – Ks. Janusz Pabian, Tarnów Katedra

Dębica, Miłosierdzia – Ks. Stanisław Chełmecki, Brzesko, Miłosierdzia

Dębno – Ks. Grzegorz Stachnik, Chomranice

Iwkowa – Ks. Dominik Mikulski, Wola Mielecka

Piwniczna-Zdrój – Ks. Marek Augustyn, Borzęcin

Tarnów, bł. Karoliny – Ks. Grzegorz Gil, Poręba Spytkowska

Zagórzany – Ks. Michał Gadek, Iwkowa

Foto Gość

BEATA MALEC-SUWARA / Tarnowski Gość Niedzielny

Podobne artykuły

Back to top button