Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

O rozwoju PWSZ z dziennikarzami

Zacieśnienie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, komercjalizacja bazy sportowej Uczelni, uruchomienie Centrum Transferu Technologii, przygotowania do nowego roku akademickiego, tegoroczny nabór i nowości w ofercie dydaktycznej oraz przedstawienie nowych władz rektorskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie – te tematy zdominowały pierwsze spotkanie prasowe z przedstawicielami lokalnych i regionalnych mediów.

W konferencji prasowej wzięli udział: Rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, Prorektor ds Studenckich i dydaktyki, dr Małgorzata Martowicz, dr hab. Rafał Kurczab, który niebawem obejmie funkcję Prorektora ds Nauki i rozwoju oraz mgr Wojciech Nowak, którego zadaniem będzie koordynacja komercyjnego wykorzystywania obiektów sportowych Uczelni.

– Uczelnia to Tarnów, a Tarnów to Uczelnia, musimy zacieśniać współpracę, bo na dobrych relacjach skorzystać mogą wszyscy: studenci i społeczność akademicka oraz mieszkańcy naszego miasta i regionu – przekonywała prof. Małgorzata Kołpa. – Naszym celem jest dynamiczny rozwój i przyspieszenie starań o wymarzoną przez nas Akademię Tarnowską. Liczne przykłady ośrodków podobnej wielkości, które odwiedziłam w wielu krajach Europy pokazują, że niewielkie miasta mogą, a nawet muszą opierać swój rozwój na potencjale środowiska akademickiego. Liczę, że przy Państwa wsparciu, mając do dyspozycja wspaniały zespół pracowników jakim dysponuje nasza PWSZ jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo dużo – mówiła.

Za sprawy dydaktyczne oraz studenckie nadal odpowiadać będzie dr Małgorzata Martowicz. Prorektor wyjaśniła, że decyzje co do organizacji przyszłego roku akademickiego jeszcze nie zapadły.

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych studentów oraz pracowników. Czekamy zatem na rozwój wypadków i ministerialne rekomendacje. Bez względu na rozwój wypadków będziemy doskonale przygotowani, czy to do nauki zdalnej, czy to do powrotu studentów w nasze mury – wyjaśniała. – Trwa nabór, który w tym roku – z wiadomych względów – zakończymy dopiero 18 sierpnia. Oczywiście w miarę wolnych miejsc przeprowadzimy także rekrutację uzupełniającą (na przełomie września i października – red.).

Dr Martowicz podkreśliła, że uczelnia już zdobyła zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów drugiego stopnia na kierunku Praca socjalna, a na rozpatrzenie czekają jeszcze wnioski o prawo do prowadzenia zajęć na: Ekonomii i Technologii chemicznej (studia drugiego stopnia) oraz Położnictwie (studia pierwszego stopnia).

Konferencja prasowa była okazją do zaprezentowania nowego Prorektora ds Nauki i rozwoju. Funkcję tę piastować będzie dotychczasowy szef Działu Badań Naukowych, dr hab. Rafał Kurczab. Profesor Kurczab jest nie tylko pierwszym profesorem Uczelni, który skończył studia pierwszego stopnia w Tarnowie, ale także pierwszym absolwentem PWSZ, który będzie Prorektorem.

– Mam nadzieję, że wraz z uruchomieniem Centrum Transferu Technologii rozpoczniemy nowy rozdział w współpracy z otoczeniem gospodarczo-biznesowym. Dydaktyczny charakter wyższych szkół zawodowych zamykał nam dotąd drogę do wielu wspólnych badań, czy projektów. CTT daje możliwość realnego działania i pełnego wykorzystania potencjału naszej Uczelni. Myślę tu przede wszystkim o ludziach, ale także o sprzęcie, bo w tym względzie także nie mamy się czego wstydzić – przekonywał prof. Kurczab.

– Nasza kadra bardzo dynamicznie się rozwija. Mam nadzieję, że jeszcze tym roku przybędzie nam kilku doktorów habilitowanych związanych pierwszym miejscem pracy z naszą Uczelnią oraz kilkunastu doktorów, którzy również swoją zawodową przyszłość wiążą z Tarnowem. To niezwykle istotne z punktu widzenia naszych planów rozwoju związanych z Akademią – dodawała prof. Kołpa.

Powody do zadowolenia mogą mieć także tarnowianie i mieszkańcy regionu. Już niebawem obiekty sportowe Uczelni będą mogły być przez nich bowiem wykorzystywane w stopniu dotąd niespotykanym. – Sytuacja epidemiczna nieco krzyżuje nam szyki, ale bardzo intensywnie pracujemy nad tym, aby, jak tylko będziemy pewni co do bezpieczeństwa, zaprosić tarnowian do korzystania z naszej pływalni, czy hali sportowej – mówił mgr Wojciech Nowak, którego zadaniem będzie koordynowanie działań w zakresie komercjalizacji obiektów Wydziału Ochrony Zdrowia.

– Moim marzeniem jest takie wykorzystanie naszego potencjału, które pozwoli na stworzenie w Tarnowie bazy treningowej i badawczej dla sportowców. Mamy zaplecze, mamy wybitnych specjalistów i naukowców, bierzemy się do pracy – zapewnił drugi w gronie uczestników konferencji absolwent PWSZ w Tarnowie.

– Zapraszam wszystkich do współpracy. Tak, jak mówiłam w trakcie spotkań przedwyborczych – moje drzwi stoją otworem dla wszystkich studentów, dla wszystkich pracowników, dla wszystkich osób spoza Uczelni, którzy chcą wraz z nami budować przyszłość PWSZ, a zarazem przyszłość Tarnowa – zakończyła Rektor Małgorzata Kołpa.

Dodajmy, że podczas konferencji przekazano także bardzo dobrą wiadomość dotyczącą nowej punktacji dla uczelnianego czasopisma Science, Technology & Innovation w bazie Index Copernicus Value, która wynosi obecnie 98,4 pkt. Szczegóły już niebawem.

IB

Fot. Grzegorz Kwiek

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast