TOPTOP
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

O rozwoju PWSZ z dziennikarzami

Zacieśnienie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, komercjalizacja bazy sportowej Uczelni, uruchomienie Centrum Transferu Technologii, przygotowania do nowego roku akademickiego, tegoroczny nabór i nowości w ofercie dydaktycznej oraz przedstawienie nowych władz rektorskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie – te tematy zdominowały pierwsze spotkanie prasowe z przedstawicielami lokalnych i regionalnych mediów.

W konferencji prasowej wzięli udział: Rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, Prorektor ds Studenckich i dydaktyki, dr Małgorzata Martowicz, dr hab. Rafał Kurczab, który niebawem obejmie funkcję Prorektora ds Nauki i rozwoju oraz mgr Wojciech Nowak, którego zadaniem będzie koordynacja komercyjnego wykorzystywania obiektów sportowych Uczelni.

– Uczelnia to Tarnów, a Tarnów to Uczelnia, musimy zacieśniać współpracę, bo na dobrych relacjach skorzystać mogą wszyscy: studenci i społeczność akademicka oraz mieszkańcy naszego miasta i regionu – przekonywała prof. Małgorzata Kołpa. – Naszym celem jest dynamiczny rozwój i przyspieszenie starań o wymarzoną przez nas Akademię Tarnowską. Liczne przykłady ośrodków podobnej wielkości, które odwiedziłam w wielu krajach Europy pokazują, że niewielkie miasta mogą, a nawet muszą opierać swój rozwój na potencjale środowiska akademickiego. Liczę, że przy Państwa wsparciu, mając do dyspozycja wspaniały zespół pracowników jakim dysponuje nasza PWSZ jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo dużo – mówiła.

Za sprawy dydaktyczne oraz studenckie nadal odpowiadać będzie dr Małgorzata Martowicz. Prorektor wyjaśniła, że decyzje co do organizacji przyszłego roku akademickiego jeszcze nie zapadły.

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych studentów oraz pracowników. Czekamy zatem na rozwój wypadków i ministerialne rekomendacje. Bez względu na rozwój wypadków będziemy doskonale przygotowani, czy to do nauki zdalnej, czy to do powrotu studentów w nasze mury – wyjaśniała. – Trwa nabór, który w tym roku – z wiadomych względów – zakończymy dopiero 18 sierpnia. Oczywiście w miarę wolnych miejsc przeprowadzimy także rekrutację uzupełniającą (na przełomie września i października – red.).

Dr Martowicz podkreśliła, że uczelnia już zdobyła zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów drugiego stopnia na kierunku Praca socjalna, a na rozpatrzenie czekają jeszcze wnioski o prawo do prowadzenia zajęć na: Ekonomii i Technologii chemicznej (studia drugiego stopnia) oraz Położnictwie (studia pierwszego stopnia).

Konferencja prasowa była okazją do zaprezentowania nowego Prorektora ds Nauki i rozwoju. Funkcję tę piastować będzie dotychczasowy szef Działu Badań Naukowych, dr hab. Rafał Kurczab. Profesor Kurczab jest nie tylko pierwszym profesorem Uczelni, który skończył studia pierwszego stopnia w Tarnowie, ale także pierwszym absolwentem PWSZ, który będzie Prorektorem.

– Mam nadzieję, że wraz z uruchomieniem Centrum Transferu Technologii rozpoczniemy nowy rozdział w współpracy z otoczeniem gospodarczo-biznesowym. Dydaktyczny charakter wyższych szkół zawodowych zamykał nam dotąd drogę do wielu wspólnych badań, czy projektów. CTT daje możliwość realnego działania i pełnego wykorzystania potencjału naszej Uczelni. Myślę tu przede wszystkim o ludziach, ale także o sprzęcie, bo w tym względzie także nie mamy się czego wstydzić – przekonywał prof. Kurczab.

– Nasza kadra bardzo dynamicznie się rozwija. Mam nadzieję, że jeszcze tym roku przybędzie nam kilku doktorów habilitowanych związanych pierwszym miejscem pracy z naszą Uczelnią oraz kilkunastu doktorów, którzy również swoją zawodową przyszłość wiążą z Tarnowem. To niezwykle istotne z punktu widzenia naszych planów rozwoju związanych z Akademią – dodawała prof. Kołpa.

Powody do zadowolenia mogą mieć także tarnowianie i mieszkańcy regionu. Już niebawem obiekty sportowe Uczelni będą mogły być przez nich bowiem wykorzystywane w stopniu dotąd niespotykanym. – Sytuacja epidemiczna nieco krzyżuje nam szyki, ale bardzo intensywnie pracujemy nad tym, aby, jak tylko będziemy pewni co do bezpieczeństwa, zaprosić tarnowian do korzystania z naszej pływalni, czy hali sportowej – mówił mgr Wojciech Nowak, którego zadaniem będzie koordynowanie działań w zakresie komercjalizacji obiektów Wydziału Ochrony Zdrowia.

– Moim marzeniem jest takie wykorzystanie naszego potencjału, które pozwoli na stworzenie w Tarnowie bazy treningowej i badawczej dla sportowców. Mamy zaplecze, mamy wybitnych specjalistów i naukowców, bierzemy się do pracy – zapewnił drugi w gronie uczestników konferencji absolwent PWSZ w Tarnowie.

– Zapraszam wszystkich do współpracy. Tak, jak mówiłam w trakcie spotkań przedwyborczych – moje drzwi stoją otworem dla wszystkich studentów, dla wszystkich pracowników, dla wszystkich osób spoza Uczelni, którzy chcą wraz z nami budować przyszłość PWSZ, a zarazem przyszłość Tarnowa – zakończyła Rektor Małgorzata Kołpa.

Dodajmy, że podczas konferencji przekazano także bardzo dobrą wiadomość dotyczącą nowej punktacji dla uczelnianego czasopisma Science, Technology & Innovation w bazie Index Copernicus Value, która wynosi obecnie 98,4 pkt. Szczegóły już niebawem.

IB

Fot. Grzegorz Kwiek

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast