ADV
Wiadomości

Od 8 listopada nowe dowody osobiste

Od poniedziałku 8 listopada 2021 r. Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste zabezpieczone drugą cechą biometryczną. Złożenie wniosku będzie wymagało osobistego stawiennictwa w urzędzie gminy ponieważ nowy wzór będzie zawierał odciski palców oraz podpis posiadacza dowodu.

Nowością jest także udogodnienie dla osób niepełnosprawnych lub chorych. W sytuacji gdy obywatel nie będzie mógł przybyć do urzędu osobiście, wówczas urzędnik sam pojedzie do miejsca pobytu takiej osoby – będzie wyposażony w specjalną, mobilną stację urzędnika do wprowadzenia wniosku i pobrania odcisków palców.

Ze względu na konieczność pobrania odcisków palców nie będzie już możliwe składanie wniosku on-line, wyjątkiem są tu wnioski dla dzieci do 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane więc ich wniosek nadal można złożyć on-line.

Do 2479 lokalizacji dostarczono już 7450 skanerów do skanowania odcisków palców oraz 335 stacji mobilnych urzędnika.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wprowadzające drugą cechę biometryczną poprawiają stopień zabezpieczeń dokumentów. Wynikają one z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego.

WAŻNE!

W związku z wprowadzeniem nowego wzoru dowodu osobistego nie będzie konieczności wymiany wydanych dotychczas dokumentów, gdyż zachowują one ważność do terminów w nich wskazanych.

UG Szczurowa

Back to top button