ADV
Wiadomości

Oddaj krew w Iwkowej / 4 czerwca 2022 r.

W sobotę 4 czerwca 2022 r. w godz. 9:00 – 12:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Iwkowej odbędzie się akcja krwiodawstwa

Pobór krwi będzie prowadziła grupa wyjazdowa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia… i bohaterstwa, a jej wartość doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia.

Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości – dlatego oddaj krew, uratuj komuś życie!

„Krew to najcenniejszy dar, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi”. To przesłanie przyświeca Honorowym Dawcom Krwi. Przez pandemię banki krwi cierpią na braki tej cennej materii, jaką jest krew, co powoduję, że w szpitalach odwoływane są planowe operacje, a pacjenci zmuszeni są czekać, a często od tego zależy ich życie i zdrowie.

Na akcję krwiodawstwa zaprasza Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Gminy Iwkowa, które realizuje zadanie publiczne pt. „Krew ratuje życie – organizacja zbiórek krwi w Iwkowej”, współfinansowane ze środków Powiatu Brzeskiego.

Kto może oddawać krew?

Dawcami krwi mogą być osoby cieszące się dobrym zdrowiem, w wieku od 18 do 65 lat i które ważą minimum 50 kg. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (jedna jednostka), czyli 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Zapraszamy do udziału. Nie oddawałeś nigdy krwi? Zobacz na poniższym filmie jak to wygląda.

IB / SPZOZ Brzesko / iwkowa.pl

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button