ADV
ReligiaWiadomości
Trending

Odpust w Szczepanowie – program / 7-14 maja 2023 r.

W niedzielę 7 maja 2023 r. w Szczepanowie rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika – głównego patrona Polski. Wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy” w roku 770. rocznicy kanonizacji Św. Stanisława BM oraz 20. rocznicy wyniesienia kościoła szczepanowskiego do Godności Bazyliki Mniejszej.  Główna uroczystość odpustowa odbędzie się w 13 maja i rozpocznie procesją o 10.00 z kaplicy Narodzenia do bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM. Po procesji zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył JE Ks. Kardynał Gerhard Ludwig Moller z Niemiec. W latach 2012-2017 r. pełnił On funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Był jednym z najbliższych współpracowników papieża Benedykta XVI.

Jak co roku w pierwszych dniach maja do tej miejscowości zmierzają tysiące pielgrzymów, by uczcić Wielkiego Patrona Polski. Uroczystości potrwają od 7 do 14 maja. Wraz z pielgrzymami do Szczepanowa przybywają również bardzo licznie księża rodacy oraz księża, którzy kiedyś pracowali w tutejszej parafii. Po każdej Mszy Św. odprawianej w okresie odpustu wierni mogą ucałować relikwie Św. Stanisława.

Odpust rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszą niedzielę maja. W kolejnych dniach w programie odpustu znalazły się liczne pielgrzymki różnych grup społecznych, w intencji których prowadzone będą modlitwy m.in. służb mundurowych, życia konsekrowanego, młodzieży, osób starszych i chorych, kapłanów obchodzących rocznicę święceń i wielu innych grup.

Jak co roku w okresie wielkiego odpustu – młodzieży z dekanatu szczepanowskiego udzielany będzie Sakrament Bierzmowania. Udzieli go ksiądz biskup Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w roku bieżącym w sobotę 13 maja. O godz. 10.00 uroczysta procesja wyruszy z Kaplicy Narodzenia św. Stanisława do szczepanowskiej Bazyliki. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Błogosławionego Papieża Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. Tuż przed Mszą Świętą nastąpi poświęcenie 20 fresków tajemnic różańcowych i objawień MB w Fatimie i Gietrzwałdzie jakie zostały zamontowane w krużgankach placu sanktuaryjnego. W sumie odpustowej o godzinie 11.00 udział wezmą oprócz szczepanowskich parafian – również liczni pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej.  Uroczystej Mszy Świętej w tym dniu przewodniczył będzie JE Ks. Kardynał Gerhard Ludwig Moller.

 

Odpust w Szczepanowie – program / 7-14 maja 2023 r.

NABOŻENSTWA W CZASIE TYGODNIOWEGO ODPUSTU
CODZIENNIE Msze Święte o godzinie: 8.00 i 18.00 oraz we wtorek i piatek: o godz. 11.00, Nabożeństwo majowe o godzinie 17.30

NIEDZIELA – 7 MAJA 2023 r.
Msze Święte w Bazylice o godzinie: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 15.30, 18.00.
Msze Święte o godz. 9.30 – Ks. Arcybiskup Stanislaw Budzik – Metropolita Lubelski Msza Święta o godz. 11.00 – JE Ks. Kardynał Lars Anders Arborelius ze Szwecji

PONIEDZIAŁEK 8 MAJA 2023 r. UROCZYSTOSC LITURGICZNA ŚWIĘTEGO STANISŁAWA BM
Msze Święte w Bazylice o godzinie: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 – procesja eucharystyczna), 15.30, 18.00.
Uroczysta suma o godz. 11.00 – Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki Koncelebra Księży przeżywających 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich godz. 18.00 – Msza Święta przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanislawa BM

WTOREK – 9 MAJA 2023 r. DZIEN CHORYCH, DZIEN SENIORA, CARITAS PARAFIALNY
Msze Święte w Bazylice o godzinie: 8.00, 11.00, 18.00.
Godz. 10.00 – Spotkanie formacyjne dla Parafialnych Zespołów Caritas z Dekanatu Szczepanowskiego
Godz. 11.00 – Msza Święta dla Parafialnych Zespołów Caritas oraz chorych z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób Lourdes.
Po południu BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY Z DEKANATU SZCZEPANOWSKIEGO
Godz. 18.00 – Ks. Biskup Stanislaw Salaterski – Msza Święta w intencjach młodzieży bierzmowanej z Dekanatu Szczepanowskiego.

ŚRODA – 10 MAJA 2023 r. DZIEN MODLITW ZA PIELGRZYMÓW
godz. 8.00 – Msza Święta w intencjach Pielgrzymów, Róż Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej.
Po południu SŁUŻBY MUNDUROWE
Godz. 18.00 – Ks. Biskup Wiesław Lechowicz – Biskup Polowy WP Msza Święta w intencjach Służb Mundurowych: Policji, Żołnierzy, Celników, Straży Granicznej, Służby Więziennictwa, PSP, OSP, Kolejarzy, Górników Kopalni Gazu w Szczepanowie.
Zapraszamy Parafie: Świętego Marcina w Gnojniku, Świętego Prokopa Op. w Jadownikach, Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Jasieniu, SPJ w Biadolinach.

CZWARTEK – 11 MAJA 2023 r. DZIEŃ MODLITW ZA FUNDATOROW, DOBROCZYNCOW, PIELGRZYMOW i PARAFIAN
godz. 8.00 -Msza Święta za fundatorów i dobrodziejów tutejszego Sanktuarium
po południu DZIEŃ MODLITW 0 POWOŁANIA KAPŁANSKIE I ZAKONNE
godz. 18.00 – Ks. Arcybiskup Henryk Nowacki – Nuncjusz Apostolski w krajach Skandynawskich. Msza Św. o powołania kapłańskie i zakonne z Parafii i Diecezji. Koncelebra Księży Rodaków przeżywających 25. rocznicę święceń kapłańskich: Ks. Marek Sarlej, Ks. Andrzej Tupek, Ks. Zbigniew Wielgosz.
Zapraszamy Parafie: Swietego Jakuba Apostola w Brzesku, Milosierdzia Boiego w Brzesku, MB Czestochowskiej w Brzesku-Slotwiny.

PIĄTEK – 12 MAJA 2023 r. DZIEN MŁODZIEŻY – Pielgrzymka Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętego Jana Pawła II, oraz Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej
Godz. 8.00 – Msza Swieta w intencjach młodzieży z naszej Parafii.
Godz. 11.00 – Ks. dr Sylwester Brzeziny: Msza Swieta dla młodzieży ze szkol im. Św. Jana Pawła II, z Diecezji Tarnowskiej, Zespołu Szkol Katolickich z Nowego Sącza, Szkoly Katolickiej w Brzesku, Diecezjalnej Rodziny Szkol imieniem Świętych i Błogosławionych.
Po południu DZIEN MODLITW ZA RODZINY I NAUCZYCIELII
Godz. 18.00- Ks. Biskup Leszek Leszkiewicz Msza Święta w intencjach naszych rodzin oraz Nauczycieli i Wychowawców z Powiatu Brzeskiego czynnych zawodowo i emerytów.
Zapraszamy: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Ruch, Światło-Życie, KSM, Kręgi Biblijne, Młodzież z Grup Modlitewnych i Apostolskich.

SOBOTA -13 MAJA 2023 r. GŁÓWNA UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA
Msza Święta o godzinie 6.30.
Godz. 10.15 – Procesja z miejsca narodzin Św. Stanisława do ołtarza polowego z relikwiami: Świętego Stanislawa BM, Świętego Jana Pawła II, Świętych i Błogosławionych z Diecezji.
Godz. 10.45 – Poświęcenie 20 fresków tajemnic różańcowych i objawień MB w Fatimie i Gietrzwałdzie.
Godz. 11.00 – Msza Święta – JE Ks. Kardynał Gerhard Ludwig Moller z Niemiec, z udziałem Księży z Diecezji i Gości oraz Kapituł: Katedralnej i Kolegiackich. Zapraszamy: Alumnów WSD w Tarnowie, Siostry zakonne z Diecezji, Towarzystwo Przyjaciel WSD w Tarnowie, Parafie Św. Stanislawa BM, Samorządowców, Konfraternie Królewskiego Orderu Św. Stanislawa BM, Rycerzy Kolumba, Cech Rzemiosł Różnych z Brzeska, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, Katechet6w świeckich, LSO: Lektor6w i Ministrantów, DSM, Koła Przyjaciel Radia Maryja Diecezji Tarnowskiej, PDMD, Grupy Kolędnicze, Parafie z Dekanatu Szczepanowskiego i Pielgrzymów z Diecezji.
Godz. 18.00 – Msza Swieta i procesja Fatimska.

NEDZIELA 14 maja 2023 r. UROCZYSTE ZAKONCZENIE ODPUSTU
Msze Święte w Bazylice o godzinie: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 15.30, 18.00.
Msza Święta o godz. 11.00 – Ks. mgr lic. Artur Mularz – Dyrektor ds. Nowej Ewangelizacji Pielgrzymki indywidualne z Diecezji

WSZYSTKICH PIELGRZYMOW I GOŚCI SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPOLNEJ MODLITWY

 

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button