ADV
Wiadomości
Trending

‟Ofiarom stanu wojennego zapal Światło Wolności” / 13 grudnia 2023 r.

W środę 13 grudnia 2023 r. przypada 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Włączmy się w inicjatywę: ‟Ofiarom stanu wojennego zapal Światło Wolności”. Inicjatywa jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.

Akcja ta polega na postawieniu w oknie naszych domów/mieszkań zapalonych świec lub zniczy wieczorem 13 grudnia o godz. 19.30, co będzie bezpośrednim nawiązaniem do historycznego gestu św. Jana Pawła II, który 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim na Watykanie, wyraził swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan.

Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

gov.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button