ADV
ReligiaWiadomości
Trending

Okocim. Upamiętnią zasłużonego dla lokalnej społeczności ks. prałata Stanisława Gutowskiego

W Okocimiu ruszyły przygotowania do upamiętnienia zasłużonego dla lokalnej społeczności wieloletniego proboszcza, ks. prałata Stanisława Gutowskiego. Kapłan zmarł w 2020 r. W drugą rocznicę śmierci planowane jest odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej w kościele parafialnym w Okocimiu.

Inicjatywa uczczenia pamięci i zasług dla społeczności lokalnej ks. prałata Stanisława Gutowskiego nabiera tempa.

Powstał już Komitet organizacyjny, który zajmuje się przygotowaniem tego przedsięwzięcia, w skład którego wchodzą: proboszcz Parafii Okocim ks. dr Wiesław Pieja, Prezes Stowarzyszenia F. Brzyk, Sołtys Beata Słupska, Janusz Mądry przedstawiciek Rady Duszpasterskiej, Dorota Kotra – KGW, Marta Zydroń – Akcja Katolicka, Janusz Piekarczyk – OSP, Bogumiła Sala – b. dyr. SP w Okocimiu oraz Marek Latasiewicz.

Powstał również Komitet Honorowy z ks. Infułatem A. Kokoszką na czele.

Wstępny projekt tablicy pamiątkowej wykonał prof. ASP w Krakowie Marek Kordyaczny.

Marzeniem inicjatorów jest odsłonięcie tablicy w drugą rocznicę śmierci Ks. Stanisława. W najbliższym czasie wszyscy chętni będą mogli wesprzeć realizację przedsięwzięcia.

Ks. prałat Stanisław Gutowski – sylwetka

Ks. prałat Stanisław Gutowski był wieloletnim proboszczem parafii Okocim. W 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Brzeska. Tytuł nadała mu Rada Miejska w Brzesku, na wniosek społeczności Okocimia.

Ks. prałat Stanisław Gutowski zmarł we wtorek 27 października 2020 roku.

Ks. Stanisław Gutowski urodził się 30 kwietnia 1937 roku w Połomiu Dużym koło Nowego Wiśnicza, jako syn Józefa i Rozalii z domu Brzegowy. W roku 1955 złożył egzamin dojrzałości w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa, Karola Pękali, w dniu 29 czerwca 1961 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz – Matki Bożej Bolesnej (od 8 lipca 1961 roku), Złockie (od 1 sierpnia 1965 roku), Żabno (od 30 sierpnia 1968 roku) oraz Okocim (od 20 lutego 1974 roku).

W dniu 26 września 1977 roku został mianowany na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, który pełnił do 18 sierpnia 2007 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 2018 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto pełnił obowiązki dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie Brzesko oraz penitencjarza Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1979 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1985 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W roku 2003 został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Bocheńskiej.

Projekt tablicy pamiątkowej autorstwa prof. ASP w Krakowie Marka Kordyacznego


foto: Miejscowość OKOCIM
IB / Miejscowość Okocim

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Back to top button