ADV
Religia
Trending

Orszak Trzech króli w Brzesku / 6 stycznia 2022 r.

6 stycznia 2022 roku, pod hasłem  „Dzień dziś wesoły!” Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami kilkuset miejscowości w Polsce i poza jej granicami. Orszak po raz dziewiąty pojawi się także na ulicach Brzeska. Po ubiegłorocznych perturbacjach spowodowanych koronawirusem – orszak wraca do swojej zwykłej formy.

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Należy ono nie tylko do najważniejszych, ale i najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest bowiem już od III wieku. W tym dniu w kościołach święcone jest kadzidło i kreda. Ostatnio coraz częściej też święto to wychodzi na ulice miast – a to za sprawą organizowanych pochodów Trzech Króli.

Mając na uwadze bogatą i wielowiekową tradycję kolędowania w Polsce, Fundacja Orszak Trzech Króli szczególnie pragnie zachęcić do jej pielęgnowania i podtrzymywania w okresie świątecznym. Impreza od lat pokazuje, że lubimy gromadzić się wspólnie przy takich okazjach. Pomimo często niesprzyjającej pogody – ulicami miast i wsi idą setki mieszkańców – całe rodziny, księża, władze samorządowe, szkolne delegacje, strażacy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Jest kolorowo i radośnie.

Brzesko

Już po raz dziewiąty ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Uczestnicy wyruszą o godzinie 11.30 spod Pomnika Św. Jakuba i przejdą ulicami Uczestników Ruchu Oporu, poprzez Spółdzielczą i Głowackiego skąd dotrą na brzeski Rynek, gdzie znajduje się szopka.

Uczestnicy orszaku otrzymają korony oraz śpiewniki, a także okolicznościowe wydawnictwo związane ze Świętem Trzech Króli. Pochód jak każdego roku prowadzi Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza.

Dla wszystkich dzieci, które wystąpią podczas orszaku, w przebraniu organizatorzy przygotowali upominki.


orszak.org / IB

PLAKAT

 

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button