ADV
WiadomościWideo

OSP Szczurowa zaprasza na Akcję Krwiodawstwa

OSP Szczurowa, Gminny Klub HDK w Szczurowej oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zapraszają do udziału w akcji krwiodawstwa pn. „Dołącz do Superbohaterów” która odbędzie się w niedzielę 21 czerwca 2020 r. od godz. 9:00 do 13:00 w sali tańca w Szczurowej.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

Kto może oddawać krew?

Dawcami krwi mogą być osoby cieszące się dobrym zdrowiem,w wieku od 18 do 65 lat i które ważą minimum 50 kg. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (jedna jednostka), czyli 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Krwiodawstwo a koronawirus

Pandemia koronawirusa nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz przeciwnie. Centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe procedury, które sprawiają, że oddawanie krwi jest nadal bezpieczne. Dlatego jeżeli czujesz się zdrowy – nie rezygnuj z oddawania krwi. Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że wirusy z koronawirusów mogą być przekazane biorcy w trakcie transfuzji krwi w szpitalu.

Uwaga dawco! Bądź przygotowany na dodatkowe procedury: w przypadku kolejki zachowanie 2 metrowych odstępów, wstępny pomiar temperatury, pojedyncze wpuszczanie do punktu, dodatkowe dezynfekcje rąk, zakładanie maseczki, dodatkowa ankieta dotycząca pobytu zagranicą i stanu zdrowia. Wszystko to dla bezpieczeństwa dawców i personelu.

Zapraszamy do udziału. Nie oddawałeś nigdy krwi? Zobacz na poniższym filmie jak to wygląda.

IB / Szczurowa

VIDEO

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button