ADV
Kultura

Otwarcie nowej ekspozycji w muzeum regionalnym w Brzesku / 26 stycznia 2023 r.

Stowarzyszenie „Pamięć I Dialog. Wspólna Historia” oraz Muzeum Regionalne w Brzesku zapraszają na otwarcie nowej ekspozycji. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 26 stycznia 2023 roku o godzinie 18:00 w budynku Muzeum Regionalne w Brzesku  (ul. Kościuszki 2).

O mieszkańcach jednej z brzeskich kamienic i odnalezionych na strychu żydowskich książkach opowiedzą Anna Brzyska i prof. Jonathan Webber.

Zwiedzanie wystawy w innym terminie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu w Miejskim Ośrodku Kultury, tel. 14 684 96 60.

Podczas otwarcia nowej ekspozycji w brzeskim muzeum o odnalezionych na strychu żydowskich książkach opowie prof. Jonathan Webber, który od 2014 roku wspiera działalność Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia” w upamiętnieniu przedwojennej żydowskiej społeczności Brzeska i okolic. To właśnie prof. Webber zidentyfikował wszystkie fragmenty odnalezionych książek.

Prof. Jonathan Webber jest brytyjskim antropologiem kulturowym i działaczem żydowskim mieszkającym w Krakowie. Wykładał przez trzydzieści lat na uniwersytetach w Oksfordzie i Birmingham, a następnie przez pięć lat na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; obecnie jest na emeryturze. Jego naukowa specjalizacja to studia nad nowoczesnym społeczeństwem żydowskim, studia nad Holokaustem, studia polsko-żydowskie i studia nad dziedzictwem żydowskim. Przywrócił pamięć o żydowskim dziedzictwie w miasteczku Brzostek w województwie Podkarpackim, z którego pochodzą jego przodkowie i jest współzałożycielem Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

 

IB / Brzesko-Briegel. Pamiętamy. We remember.

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button