ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Pałac Dąmbskich nabiera wyglądu

Dobiega końca pierwszy etap jednej z większych obecnie prowadzonych inwestycji w gminie Wojnicz. Pałac Dąmbskich, czyli miejsce, które ma się stać w przyszłości wizytówką miasta zaczął już nabierać właściwego wyglądu.

XIX-wieczny pałac, który stał przez długi czas odłogiem, od roku zyskuje drugie życie. Poza nowym dachem, oknami, czy drzwiami prace objęły odwodnienie fundamentów, pogłębienie piwnic, ocieplenie ścian, czy odbudowę fragmentu ściany, która zawaliła się podczas prowadzonych robót.

– Prace postępują w dobrym tempie i po Świętach Wielkanocnych się zakończą. Nowa więźba dachowa i sam dach są już gotowe, pałac został też otynkowany na zewnątrz, teraz trwa wymiana wszystkich okien i odbudowywanie fragmentu budynku, który uległ zawaleniu. Mam nadzieję, że jak odsłonimy już pałac, bo w tej chwili jest ofoliowany, to będzie robił wrażenie. Cieszę się, że mimo tej niepogody, która teraz była, wykonawca robi wszystko, żeby prace postępowały do przodu. – tłumaczy burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk.

Jednak pierwszy etap modernizacji nie obejmuje jego wykończenia w środku. Na to przyjdzie poczekać, bo Urząd Gminy nie ma pieniędzy na kolejny etap.

– Jeśli tylko pojawi się możliwość otrzymania funduszy czy to rządowych, czy unijnych, będzie jakiś projekt lub program to piszemy projekt i staramy się o dofinansowanie. Niestety z samego budżetu gminy nie sposób to wszystko wykończyć. – dodaje Tadeusz Bąk.

Dotychczasowe prace kosztowały 5 mln złotych, a na kolejne trzeba nawet kolejnych 15 milionów. W następnej kolejności trzeba zrobić całą instalację elektryczną, hydrauliczną i wykończyć całe wnętrze, zaczynając od skucia tynków i wymiany podłóg, a kończąc na nowym wyposażeniu wnętrza.

To w perspektywie przynajmniej kilku lat stworzy z pałacu nowe kulturalno-rekracyjne serce miasta. Bo w środku ma być duża sala konferencyjna, część muzealna, pałac ślubów, czy pomieszczenia służące Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Dalsze plany sięgają także terenu wokół samego pałacu. Znajdująca się nieopodal willa ma otrzymać drugie życie i stać się biblioteką, park wokół ma zostać zrewitalizowany, odrestaurowane mają zostać znajdujące się tam stawy, czy wybudowany nowy plac zabaw.

um

Podobne artykuły

Back to top button