ADV
Religia

„Parafia św. Małgorzaty śpiewa… kolędy”. Z udziałem chóru i wiernych nagrano płytę

Parafia św. Małgorzaty w Dębnie nagrywa płytę z kolędami z udziałem miejscowego chóru oraz… wiernych. To pomysł organisty. Realizuje go profesjonalne studio z Łodzi.

– Na pewno jest to pierwszy taki projekt, jaki realizujemy. Nagraliśmy już bardzo wiele płyt, ale ta będzie pierwsza z udziałem ogółu wiernych. Jest to wyzwanie dla nas wszystkich, nie tylko dla wykonawców. Masa ludzi jest zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Mamy trzy plany dźwiękowe – chór, ogół wiernych oraz instrumenty: organy, trąbkę, obój i skrzypce – tłumaczy Jakub Garbacz z Ars Sonora Studio z Łodzi.

To jedna z czołowych wytwórni płytowych w Polsce, specjalizująca się w nagraniach muzyki klasycznej. Istnieje na rynku od 15 lat. Realizacja nagrań na płytę „Parafia św. Małgorzaty śpiewa… kolędy” odbyła się w miniony weekend w tamtejszym kościele parafialnym.

Pomysłodawcą płyty i autorem aranżacji jest Paweł Grabczyński, organista w kościele św. Małgorzaty w Dębnie, założyciel i dyrygent tamtejszego chóru Vox Sanctae Margaritae. Na płycie znajdzie się 12 kolęd, które zostały zaśpiewane przez ten chór, ale także parafian. Wszyscy zostali zaproszeni do udziału w przedsięwzięciu. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.

– Liczba wiernych była dla nas wielką niewiadomą. Byłem w stanie uwierzyć, że będzie kościół pełen ludzi, ale i w to, że nikt nie przyjdzie. Ci, którzy przyszli, to faktycznie osoby, które mają potężne głosy i śpiewają z sercem. W Dębnie jest naprawdę sporo ludzi, którzy lubią śpiewać i myślę, że będzie ich na płycie słychać – mówi pomysłodawca płyty Paweł Grabczyński.

Pomysł na jej nagranie zrodził się paradoksalnie jako jeden z owoców pandemii.

– Ponieważ z powodu zamknięcia i ograniczeń liczby osób w kościołach musieliśmy także okroić skład chóru i zdarzało się, że występował on nawet w trzyosobowym składzie, zacząłem więc pisać opracowania, które oprócz śpiewu wielogłosowego uwzględniały wiernych. Zostały one entuzjastycznie przyjęte w parafii i udawało się razem coś ładnego stworzyć. Połączenie śpiewu chóralnego ze śpiewem wspólnotowym nie jest nowym pomysłem. Rozwiązanie takie zastosował m.in. ks. Kazimierz Pasionek w chóralnym opracowaniu „Mszy jubileuszowej”, śpiewanej przez większość chórów diecezji tarnowskiej – zauważa organista parafii w Dębnie.

To jednak, by głosy wiernych pojawiły się także na płycie, jest prawdopodobnie pierwszym takim projektem w Polsce. Na nagranie tej parafialnej płyty wybrano kolędy.

– To zdecydowanie najbardziej znany repertuar i chyba jedyny, który wychodzi także poza mury kościoła. Ludzie śpiewają kolędy także po domach, jest to część naszej tradycji. Mamy piękne kolędy i stwierdziłem, że najłatwiej będzie zachęcić ludzi właśnie nimi – dodaje Paweł Grabczyński.

Płyta będzie gotowa już na najbliższe święta Bożego Narodzenia. Na pewno jest najbardziej wyczekiwaną premierą w Dębnie. Śpiewowi chóralnemu i wspólnotowemu towarzyszą organy, a także solowe partie skrzypiec, oboju oraz trąbki. Do płyty zostanie książeczka ze zdjęciami oraz informacją w języku polskim i angielskim na temat parafii i kościoła św. Małgorzaty w Dębnie.

Nagrania są częścią projektu „Muzyczne dziedzictwo Parafii Św. Małgorzaty w Dębnie” realizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Dębno „Dębińskie Pasje”, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

foto: Gość

Tarnowski Gość Niedzielny / Beata Malec Suwara

Podobne artykuły

Back to top button