Pielgrzymka DSM do Szczepanowa. Tłumy na placu sanktuaryjnym / zdjęcia i video

Szczepanów – miejsce urodzin św. Stanisława Biskupa i Męczennika – gościł uczestniczki diecezjalnej pielgrzymki Dziewczęcej Służby Maryjnej.
Plac Świętych i Błogosławionych przy szczepanowskim sanktuarium wypełnił się dziewczętami w błękitnych strojach. Niektóre grupy wyróżniały się dodatkowymi elementami stroju, nawiązującymi m.in. do regionu, z którego przyjechały. W błękitnych pelerynkach, ale za to w kwiecistych spódnicach przyjechały dziewczęta z Ochotnicy Górnej.
– Nasze stroje łączą bycie w DSM z naszą kulturą góralską. Należymy do zespołu regionalnego i chciałyśmy poprzez strój pokazać, skąd jesteśmy i że można łączyć miłość do Matki Bożej z miłością do swojej rodzinnej miejscowości i kultury – mówią Aneta, Magda, Weronika i Martyna.
Przed południem odbyła się prezentacja grup, które odpowiedziały na apel organizatorów i przygotowały prezentację wybranego przez siebie wezwania z Litanii Loretańskiej. Dziewczęta wyraziły je plastycznie za pomocą namalowanych obrazów, przyniesionych przez siebie rekwizytów albo wykonanych gestów. Niektóre z grup wystąpiły w specjalnych strojach, pomagających zgadnąć oglądającym, jaką tajemnicę wybrały.
Zobacz galerię grup:
Najważniejszym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. W kazaniu podkreślił, że dziewczęta z DSM mają szczególny motyw, poprzez przynależność do wspólnoty, by codziennie rano i wieczorem rozmawiać z Maryją, a przez Nią z samym Jezusem.
– Jaki byłby świat, gdybyśmy przestali się modlić? Niech codzienny pacierz, odmawiany sercem, będzie czasem spotkania z Jezusem i Jego Matką, czasem duchowego wzrostu i dojrzewania do bycia dzieckiem Maryi – mówił do dziewcząt bp Leszkiewcz.
Posłuchaj fragmentu kazania:
Po homilii udzielił błogosławieństwa 91 dziewczętom, które po przebytym kursie zostały przewodniczkami DSM w swoich parafiach. W tym gronie są m.in. Julia i Wiktoria z parafii Narodzenia NMP w Borzęcinie (w DSM od 7 lat).
– W centrum naszej wspólnoty jest Matka Boża, którą staramy się naśladować. Super jest też to, że jesteśmy razem, możemy się i modlić i bawić – mówią dziewczyny przyznając, że przed nimi poważne wyzwanie ożywienia grupy w parafii.
– Ale jesteśmy na to przygotowane i będziemy chciały podzielić się naszą wiedzą i zdobytymi umiejętnościami – dodają świeżo upieczone przewodniczki.
Zobacz galerię ze zdjęciami przewodniczek:
Uroczystość była też okazją, by podziękować najstarszym przewodniczkom, żegnającym się ze wspólnotą m.in. ze względu na podejmowane studia.
– Jestem w DSM już od drugiej klasy szkoły podstawowej i aż żal żegnać się z tą wspaniałą wspólnotą, która daje wiele radości i pomaga w trudnych chwilach – mówi Dominika Bugara z Mogilna. Tę radość można było zobaczyć podczas wspólnej integracji po Mszy św.
Zobacz, jak potrafią się bawić dziewczęta z DSM:
Pielgrzymka pokazuje, że w parafiach nie jest tylko LSO (ministranci, lektorzy i ceremoniarze), ale są obecne również dziewczęta, które działają aktywnie w grupach DSM, włączając się we wspólnotową modlitwę w kościołach, prowadząc własną formację duchową, wychowując w duchu naśladowania Matki Bożej.
– Takie grupy przyciągają do kościoła i parafii też dorosłych, którzy pomagają swoim dzieciom w działaniu na rzecz wspólnoty, ale sami się też w nią angażują – mówi ks. Szczepan Wajda z parafii w Radłowie.
W ubiegłym roku został tam zorganizowany turniej piłki siatkowej dla DSM i w tym roku odbędzie się druga edycja turnieju.
– Zapraszamy do udziału w zawodach, które odbędą się 7 czerwca w Radłowie. Zapisy trwają do 3 czerwca, a 4 odbędzie się losowanie grup – mówi ks. Szczepan.
—
foto: Diecezja tarnowska
Ks. Zbigniew Wielgosz / TGN