ADV
Wiadomości

Pierwszy dzień kalendarzowego lata / 22 czerwca 2022 r.

Pogoda w Małopolsce i samym Brzesku nie dopisywała zbytnio w pierwszy dzień astronomicznego lata. Temperatura wg wskazań stacji meteo dobrnęła zaledwie w okolicy 19  stopni. Na pewno nadchodzące dni będą o wiele cieplejsze. Już w piątek temperatury poszybują w okolice 30 stopni.

– Przerwa od upałów nie potrwa długo – już w piątek temperatura może ponownie otrzeć się o 30°C, a w przyszły weekend nawet osiągnąć 32-33°C. Dłuższe prognozy wskazują przewagę gorących mas powietrza i co gorsza… brak opadów deszczu lub ewentualnie skąpe opady przelotne, pochodzenia burzowego – czytamy na profilu Internetowej Stacji Meteo Tarnowiec.

Pierwszy dzień lata ma dwie daty – początek lata astronomiczny i kalendarzowy. Lato astronomiczne związane jest z przesileniem letnim, które rozpoczyna się pomiędzy 21 a 22 czerwca, a latach przestępnych 20-21 czerwca.

Astronomiczne lato rozpoczęło się we wtorek, 21 czerwca, o godzinie 11:14. I był to najdłuższy dzień w roku. W pierwszym dniu lata Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka.

Przesilenie letnie to także okres najdłuższych dni i najkrótszych nocy. Przy czym długość dnia i nocy jest różna w zależności od tego, w jakiej części Polski się znajdujemy. W najdalej wysuniętych na północ fragmentach naszego kraju najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum około 16 godzin i 45 minut, a na południowych skrajach Polski jedynie 16 godzin i 12 minut.

Kalendarzowe lato zaczyna się natomiast zawsze 22 czerwca. Data nie zależy od położenia Słońca względem Ziemi.

ib / kabi.pl / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec

blank
Back to top button