ADV
SportWiadomości
Trending

Podsumowania szachowe i zaproszenie na turniej

Dobiegła końca II Edycja Cyklicznych Turniejów Szachowych rozgrywanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie pod hasłem „Jesień 2022”.

Łącznie do rywalizacji przystąpiło 24 zawodników, głównie uczestników zajęć szachowych, które od kilku lat odbywają się z powodzeniem w miejscowym ośrodku kultury pod okiem instruktora Mariusza Urbańskiego. Gminne turnieje to nie jedyna szansa dla młodych szachistów z Borzęcina na rywalizację. W trakcie minionych 4 miesięcy, dzięki znacznemu wparciu i pomocy rodziców, zdobywali doświadczenie na zawodach: w Katowicach, Tarnobrzegu, Kłaju, Łęgu Tarnowskim, AGH Kraków, Tarnowie, Brzesku, Tuchowie, Krakowie, Sułkowicach k/Myślenic, Zakliczynie, Staniątkach, Radłowie, Rzuchowej czy Wieliczce. Na najbliższą sobotę (10 grudnia) zaplanowano zawody w Borzęcinie, w trakcie których – oprócz wartościowych nagród ufundowanych przez wójta Janusza Kwaśniaka – można zdobyć m.in. kategorię szachową.

W porozumieniu z instruktorem zorganizowaliśmy cztery turnieje, od września do grudnia – informuje Piotr Kania z GOK Borzęcin. – Ich celem było poprawienie umiejętności szachowych i zachęcenie dzieci i młodzieży do udziału w zajęciach i zawodach oraz nauka zasad panujących na turniejach. To także okazja, by wdrożyć poznane podczas zajęć schematy gry i zmierzyć się z „realnym” przeciwnikiem. Pracownicy GOK i prowadzący zajęcia instruktor wspólnie starają się zachęcać do tego rodzaju aktywności, która – jak powszechnie wiadomo – rozwija logiczne myślenie, pomaga w koncentracji, zwiększa kreatywność.

Zwycięzcą całego cyklu został Jerzy Bogusz, który wygrał 3 z 4 turniejów (a raz był drugi), uzyskując bardzo dobry wynik 23 z 24 możliwych punktów. Rywalizacja o kolejne miejsca była zdecydowanie bardziej wyrównana. Drugi w klasyfikacji końcowej Dominik Knap (17/24 pkt.) tylko punktacją pomocniczą wyprzedził Kornela Czernka (17/24 pkt.), a losy drugiego miejsca były zagadką do ostatniej rundy turnieju.

Na IV miejscu uplasowała się najlepsza dziewczyna cyklu – Edyta Knap (16/24 pkt.), która po słabszych wynikach na początku, w ostatnim turnieju zdobyła 5 pkt na 6 możliwych. Bardzo dobre V miejsce zajął Jan Koczwara (14/24 pkt.). Dobry wynik w ostatnich zawodach pozwolił mu „wskoczyć” do pierwszej piątki cyklu. VI miejsce przypadło Wiktorowi Duda 13,5/24 pkt, VII miejsce zajął Karol Curyło (12,5/24 pkt.), VIII – Krzysztof Mika (12,5/24 pkt.), IX był Szymon Bodzioch (11/24 pkt.), a X – Marcel Szuba (10,5/24 pkt.).

Bez względu na zdobyte punkty i zajęte miejsce każdy może czuć się zwycięzcą, ponieważ poczynił większe lub mniejsze postępy. Szachy to gra, która ma wiele zalet, ale jedną z nich jest na pewno to, że uczy cierpliwości, więc wytrwała i systematyczna praca z pewnością przyniesie efekty.  Warto wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich miesięcy do sekcji dołączyły nowe osoby, które także brały udział w zawodach i zajęciach. W przyszłości z pewnością będą na równi rywalizować z bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami. Wszystkim należą się gratulacje za osiągnięty wynik oraz za odwagę, bo jeśli nawet czasem jeszcze brakuje umiejętności, to nie straszne są przegrane. Liczy się radość z gry i dobra zabawa a na wyniki z pewnością przyjdzie czas – komentuje Mariusz Urbański, instruktor szachowy w GOK Borzęcin.

Wszystkich, którzy brali udział w cyklu turniejów „Jesień 2022”, zapraszamy w najbliższą sobotę na turniej szachowy do GOK, podczas którego nastąpi uroczyste wręczenie nagród.

(h)

blank

Podobne artykuły

Back to top button