ADV
Kultura
Trending

PODSUMOWANIE ROKU KULTURALNEGO 2020-2022

Po trzech wyjątkowych, ale i bardzo niepewnych latach, latach pełnych obaw, strachu, sytuacji na które nie byliśmy przygotowani, nareszcie spotkaliśmy się na Podsumowaniu Roku Kulturalnego. Uroczystość, która odbywając się rokrocznie prezentowała bieżącą działalność kulturalną, tym razem podsumowała wydarzenia lat 2020-2022. Dla kultury nie był to łatwy czas… Choroby, izolacje, kwarantanny, maseczki, obostrzenia, zakazy… Jednak mimo wszystko ani na jeden dzień nie zamknęliśmy naszych drzwi. By kultura, tak bliska naszym i Państwa sercom była wciąż żywa. Poprzez najróżniejsze formy przekazu, zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa chcieliśmy z Państwem być, bo i Wy chcieliście być z nami, za co dziś z całego serca dziękujemy. Dla Was organizowaliśmy konkursy, transmisje, przypominaliśmy wiele wspaniałych kulturalnych momentów, których niestety zabrakło na żywo. Tegoroczne wydarzenie, nawiązując do minionych trzech lat odbyło się więc pod wymownym hasłem – „Inaczej niż zawsze, jak zawsze razem”.

W sobotę – 19 listopada w sali widowiskowej GDK spotkali się: Grupa Obrzędowa RAZEM z Lipnicy Murowanej, Zespół Regionalny GÓRZANIE z Lipnicy Górnej, Koło Gospodyń Wiejskich i Grupa KASZTANY z Lipnicy Dolnej, Zespół Pieśni RAJ z Rajbrotu, Koło Gospodyń Wiejskich z Rajbrotu, Grupa Obrzędowa z Borównej, Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, wykonawcy palm i twórcy ludowi, sponsorzy i przyjaciele lipnickiego Domu Kultury. Miło było nam gościć gospodarza gminy – Wójta Tomasza Gromalę, Proboszcza Parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej – ks. Mariusza Jachymczaka, s. Magdalenę Sitkowską ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Lipnicy Murowanej, Radnego Powiatu Bocheńskiego – Pana Józefę Radziętę, Przewodniczącego Rady Gminy Lipnica Murowana – Damiana Gażę wraz z Radnymi, sołtysów, przedstawicieli OSP, prezesów stowarzyszeń i organizacji działających na terenie gminy, dyrektorów placówek oświatowych.

Całość wydarzenia rozpoczęliśmy piękną i wzruszającą piosenką „Nauczmy się żyć obok siebie”, czyli „Razem być” w wykonaniu osób, którym lipnicka kultura jest bliska sercu: s. Magdalenę Sitkowską, Hannę Gunia, Kingę Kępa, Wiesława Wnęka, Jerzego Wnęka, Mirosława Kitę oraz Adama Sowę.

Po oficjalnym rozpoczęciu i powitaniu gości przez Dyrektor Gminnego Domu Kultury – Agnieszkę Żołna-Zdunek wyruszyliśmy w magiczną kulturalną podróż. Prezentacja fotograficzna okraszona filmami wideo przywołała ducha minionych lat, w których mimo pandemii tyle się działo!

W tegoroczne świętowanie wpisał się także jubileusz 10-lecia Grupy Obrzędowej RAZEM z Lipnicy Murowanej. O początkach, historii i formowaniu się grupy opowiedziała jej współzałożycielka – Pani Aniela Gromala. W swoim wystąpieniu podziękowała także wszystkim osobom i organizacjom wspierającym działalność zespołu. Po prezentacji fotograficznej obecni członkowie Grupy zaprezentowali się z programem artystycznym. Nie mogło zabraknąć życzeń od wszystkich przybyłych, które wraz z upominkami przekazała delegacja reprezentantów zespołów i sołectw wraz z Wójtem Gminy, Dyrektor GDK i Księdzem Proboszczem. Skoro jubileusz był też i tort, którym jubilaci poczęstowali wszystkich zacnych gości.

Nadszedł i czas na podziękowania, które Dyrektor Gminnego Domu Kultury skierowała w stronę wszystkich, których działalność przyczynia się do stworzenia pozytywnego wizerunku bogatej lipnickiej kultury. Kluczowym słowem podziękowań było słowo „razem”, przewijające się od początku uroczystości w wielu jego momentach. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Wójt Gminy – Tomasz Gromala, przywołując wiele ważnych kulturalnych momentów na przestrzeni lat 2020-2022, sukcesów, akcji społecznych w organizacje których zaangażowany był zarówno Dom Kultury, jak i wspaniali ludzie kultury.

Z racji na zbliżające się wielkimi krokami Andrzejki były też tradycyjne wróżby.

Przybyłym na uroczystość serdecznie dziękujemy za wspaniałe, wspólne świętowanie. Dzięki Wam wiemy, że RAZEM możemy więcej.

Galeria zdjęć <== 

GDK w Lipnicy Murowanej

 

Podobne artykuły

Back to top button