ADV
Wiadomości
Trending

Polski Ład: pakiet projektów i działań dla gospodarki i biznesu po pandemii

W sobotę, 15 maja 2021 roku podczas rządowej konwencji programowej, w której wzięli udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki, zostały zaprezentowane założenia nowego programu społeczno-gospodarczego na okres wyjścia z epidemii COVID-19. Program ten otrzymał nazwę „Polski Ład” i ma on stanowić remedium na kluczowe problemy życiowe większości Polaków oraz kompleksową strategię przezwyciężania skutków pandemii”.

Pandemia koronawirusa wyhamowała rozwój gospodarczy, ale nie zmieniła ambicji Polaków. Polacy nadal chcą kontynuować budowę państwa dobrobytu, które nie będzie odbiegać od europejskich standardów. Nadal marzą o Polsce, w której wszyscy będą mogli bezpiecznie żyć i pracować za godne pieniądze. Dlatego odpowiedzią na wyzwania, które postawił przed nami kryzys COVID-19, jest nowa strategia działania.

Według Mateusza Morawieckiego zasadniczym celem Polskiego Ładu jest powrót na szybką ścieżkę odbudowy.

– Niezwykle ważne jest, żebyśmy wytyczali nową drogę – do nowoczesności, ale opartej o naszą tradycję. To droga kontynuacji naszych wielkich programów społecznych i nowych propozycji. Nowej przebudowy programów społecznych, systemu podatkowego, systemu gospodarczego – mówił premier podczas konferencji.

Nowy Ład zakłada także podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich pracujących do 30 tys. zł. co oznacza zniesienie podatku od płacy minimalnej,

Zgodnie z zapowiedziami rządu, najważniejszymi obszarami zmian w ramach Polskiego Ładu będą:

– priorytet dla zdrowia: zmiany polegające na podniesienie wydatków na zdrowie do 6% PKB w 2023 roku i do 7% w ciągu najbliższych 6 lat, stworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali, czy Centrum Obsługi Pacjenta, których zadaniem ma być łatwiejsza komunikacja z lekarzami i skrócenie czasu oczekiwania leczenia,

– niższe podatki – stabilna praca: zmiany polegające m.in. na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł dla wszystkich pracujących Polaków, a także zwolnienie z podatku emerytur do 2 500 złotych oraz rozwiązanie problemów związanych z tzw. „umowami śmieciowymi”. Pierwszy raz od 12 lat ma zostać także podniesiony próg
podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł. W efekcie stawką 32 proc. będą objęte tylko dochody powyżej 120 tys. zł.,

– 500 tysięcy nowych miejsc pracy: zmiany polegające m. in. na stworzeniu lepszych warunków do inwestycji i rozwoju infrastruktury poprzez stworzenie funduszu Polski Ład o wartości do kilkudziesięciu mld złotych, z którego będą finansowane inwestycje strategiczne (domknięcie sieci dróg ekspresowych w Polsce czy realizacja programów infrastrukturalnych takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy budowa szybkiej kolei łączącej największe miasta) oraz inwestycje podnoszące jakość życia Polaków (w szpitale, szkoły, infrastrukturę kultury i sportową w polskich gminach),

– mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 m2 bez formalności – zwiększenie dostępu do finansowania własnego mieszkania. Państwo będzie gwarantować do 100 tys. PLN wkładu własnego dla biorących kredyt lub przekaże dofinansowanie w wysokości do 160 tys. PLN dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego, czy też dla rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny). Będzie też pomagać w spłacie kredytu po urodzeniu się dzieci maksymalnie do poziomu 100 tys. PLN.
Z kolei budowa domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia.

– Jednym z głównych priorytetów Polskiego Ładu jest ochrona zdrowia. W najbliższych 6 latach chcemy zwiększyć wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. Już w 2023 r. osiągną one poziom 6 proc. PKB. To zdecydowanie szybciej niż wcześniej zakładaliśmy. Dodatkowe dziesiątki miliardów złotych to inwestycja w zdrowe i długie życie Polaków – mówi poseł na sejm Józefa Szczurek Żelazko.

Pełny dokument programowy dostępny jest na stronie: http://polskilad.pis.org.pl/files/Polski_Lad.pdf <==

Stoimy u progu nowej dekady. W nowej postpandemicznej rzeczywistości gospodarczej Polska ma szansę stać się jednym z europejskich liderów.

– Wierzę w to, że program społeczno-gospodarczy „Polski Ład” będzie motorem dla rozwoju Brzeska, Bochni, Tarnowa i innych miejscowości naszego regionu. Poprzez realizacje ambitnych założeń programowych w naszym okręgu będą realizowane ważne inwestycje dzięki którym powstaną nowe miejsca pracy, poprawi się poziom życia mieszkańców – dodaje Józefa Szczurek Żelazko.

Wg rządowych założeń reformy Polskiego Ładu lepiej przygotują nas do podjęcia i sprostania temu wyzwaniu i otworzą Polakom drogę do lepszych zarobków oraz wyższego poziomu życia.

IB / gov.pl

Prezentację Polskiego Ładu

Podobne artykuły

Back to top button