ADV
Wiadomości

Ponad 1,7 miliona złotych dla Gminy Borzęcin z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie, w ramach którego wręczono czeki na wsparcie realizacji inwestycji w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. W wyniku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, gmina Borzęcin otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 1 711 365,15 złotych na sfinansowanie procesu objęcia przez gminę udziałów w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej SIM Małopolska Sp. z o.o. z siedzibą w Brzesku. Spotkanie było również okazją do prezentacji spółki, realizowanych działań i planów inwestycyjnych.

Spółkę SIM Małopolska powołało w sierpniu ubiegłego roku 16 gmin: Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gorlice, Korzenna, Miechów, Rabka-Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Zakliczyn. Jak informuje prezes SIM Małopolska Michał Lysy, w tych gminach w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej ma powstać 955 mieszkań na wynajem o niskim czynszu. To ma być alternatywa dla osób i rodzin o mniejszych dochodach i małej zdolności kredytowej. W umowie zawiązującej spółkę wskazano, że powstaną 732 lokale, ale po przeprowadzeniu prac koncepcyjnych ich liczbę zwiększono do 955. Inwestycje będą zlokalizowane na gruntach, które są wnoszone przez samorządy do spółki SIM. Mieszkania będą budowane w systemie „pod klucz”, aby przyszli najemcy mogli od razu w nich zamieszkać.

– Mieszkania oferowane przez SIM Małopolska Sp. z.o.o. w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej, której udziałowcem jest gmina Borzęcin stanowią atrakcyjną ofertę dla wszystkich tych, którzy spełniają kryteria ustawowe i szukają stabilizacji. System gwarantowanych dopłat, jak również fakt, że spółka nie działa z nastawieniem na zysk, ale realizuje budownictwo społeczne celem poprawy warunków mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem na rynku mieszkaniowym powodują, że jest to niezwykle korzystna ekonomicznie propozycja dla rodzin i osób o umiarkowanych dochodach – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

W miejscowości Łęki (gmina Borzęcin) w ramach SIM wybudowanych zostanie 26 budynków jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie szeregowej. W wyniku realizacji inwestycji powstaną 52 lokale mieszkalne o zróżnicowanym metrażu (M2 – 46 m2, M3 – 62 m2). Nabór wniosków na najem mieszkań rozpocznie się 26 września br. i potrwa do 21 października. Zasiedlenie mieszkań planowane jest w drugiej połowie 2024 roku.


[tell]

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button