ADV
WiadomościWideo
Trending

Pożar dwóch domów w Przyborowie / 4 lutego 2024 r.

W niedzielę 4 lutego 2024 r. około godz. 18.20 w Przyborowie (Gmina Borzęcin) doszło do pożaru dwóch budynków mieszkalnych. Po przyjeździe na miejsce służb ratowniczo-gaśniczych okazało się że dwa przylegające budynki są objęte ogniem. Ogień uszkodził wnętrze budynków, a także w znacznym stopniu uszkodził ich dachy. W zdarzeniu na szczęście nikt nie został poszkodowany.

To kolejne tego typu zdarzenie do jakiego doszło w bieżącym okresie grzewczym na terenie Gminy Borzęcin.

Ze względu na charakter zdarzenia strażacy działali z użyciem środków ochrony dróg oddechowych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano znaczne siły w tym strażaków z JRG Brzesko wraz z druhami z pięciu jednostek OSP z Gmin Borzęcin i Brzesko – w tym OSP Przyborów, OSP Borzęcin Górny, OSP Bielcza, OSP Łęki i OSP Szczepanów. Na miejscu obecna była także Policja, Pogotowie Gazowe oraz Pogotowie Energetyczne.

Od redakcji

Pożary kotłowni i domów to prawdziwa plaga. Jednym z najbardziej typowych objawów pożaru jest dym. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu. Należy jednak odróżnić detektor dymu od czujnika czadu. Eksperci zalecają zakup czujki dymu (80-150 zł), a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu – koszt 70-150 zł), jak również zakup gaśnicy (około 200 zł, co najmniej 6 kg środka gaśniczego). Ten niewielki wydatek może ocalić życie, zdrowie i dobytek w momencie powstania pożaru. Dostępne są również samoczynne urządzenia gaśnicze. Tego typu urządzenia są wyposażone w samoczynny zawór ampułkowy, który automatycznie uruchamia gaśnicę w przypadku przekroczenia krytycznej temperatury w pomieszczeniu. Koszt jest nieco wyższy niż zwykłej gaśnicy – waha się w przedziale od 250 do 500 zł.

foto: nadesłane – PSP Brzesko

IB

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button