ADV
Wiadomości
Trending

Pożar kotłowni w Wokowicach / 26 stycznia 2023 r.

W czwartek 26 stycznia 2023 r. o godzinie 5:26 służby ratownicze zostały zadysponowane do pożaru kotłowni w miejscowości Wokowice (Gmina Brzesko). Na szczęście nikt nie został poszkodowany, a pożar udało się sprawnie i szybko ugasić.

– Ogień udało się szybko opanować i pożar nie przeniósł się na inne pomieszczenia – informują druhowie z OSP Szczepanów.

W akcji brały udział jednostki: JRG Brzesko, OSP Szczepanów, OSP Wokowice oraz Policja.

W związku z trwającym sezonem grzewczym strażacy apelują o szczególną ostrożność. W minionych sezonach grzewczych na terenie Powiatu Brzeskiego dochodziło do wielu fatalnych w skutkach pożarów domów, które kończyły się gigantycznymi stratami.

Od redakcji

Pożary kotłowni i domów to prawdziwa plaga. Jednym z najbardziej typowych objawów pożaru jest dym. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu. Należy jednak odróżnić detektor dymu od czujnika czadu. Eksperci zalecają zakup czujki dymu (80-150 zł), a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu – koszt 70-150 zł), jak również zakup gaśnicy (około 200 zł, co najmniej 6 kg środka gaśniczego). Ten niewielki wydatek może ocalić życie, zdrowie i dobytek w momencie powstania pożaru. Dostępne są również samoczynne urządzenia gaśnicze. Tego typu urządzenia są wyposażone w samoczynny zawór ampułkowy, który automatycznie uruchamia gaśnicę w przypadku przekroczenia krytycznej temperatury w pomieszczeniu. Koszt jest nieco wyższy niż zwykłej gaśnicy – waha się w przedziale od 250 do 500 zł.


foto: OSP Szczepanów
IB / OSP Szczepanów

Podobne artykuły

Back to top button