ADV
blank
Wiadomości
Trending

Pożaru domu w Uściu Solnym / 3 listopada 2022 r.

W czwartek 3 listopada 2022 r. służby ratownicze zostały zadysponowane do pożaru w budynku mieszkalnym w Uściu Solnym (Gmina Szczurowa). Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

– Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy duże zadymienie pomieszczenia.

Po wejściu w do budynku aparatach ochrony dróg oddechowych okazało się że pożar powstał koło pieca kaflowego. Nasze działania polegały na dogaszaniu pożaru, oddymieniu pomieszczenia.

Po sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną i czujnikiem tlenku węgla zakończyliśmy działania – relacjonują druhowie z OSP Uście Solne.

Na miejscu działania gaśnicze prowadzili strazacy z JRG Brzesko oraz druhowie z OSP Uście Solne.

Okresowe przeglądy instalacji kominowych to ważna sprawa – bowiem to nie tylko dokuczliwy obowiązek, ale przede wszystkim wyraz troski o bezpieczeństwo bliskich i własne.

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym strażacy apelują o szczególną ostrożność. W minionych sezonach grzewczych na terenie Powiatu Brzeskiego dochodziło do wielu fatalnych w skutkach pożarów domów, które kończyły się gigantycznymi stratami.

Od redakcji

Pożary kotłowni i domów to prawdziwa plaga. Jednym z najbardziej typowych objawów pożaru jest dym. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu. Należy jednak odróżnić detektor dymu od czujnika czadu. Eksperci zalecają zakup czujki dymu (80-150 zł), a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu – koszt 70-150 zł), jak również zakup gaśnicy (około 200 zł, co najmniej 6 kg środka gaśniczego). Ten niewielki wydatek może ocalić życie, zdrowie i dobytek w momencie powstania pożaru. Dostępne są również samoczynne urządzenia gaśnicze. Tego typu urządzenia są wyposażone w samoczynny zawór ampułkowy w wyniku przekroczenia krytycznej temperatury w pomieszczeniu. Koszt jest nieco wyższy niż zwykłej gaśnicy – waha się w przedziale od 250 do 500 zł.


foto: OSP Uście Solne
IB / Uście Solne

blank

Podobne artykuły

Back to top button